Almaya'da döner fiyatları artıyor! Restoranlar yakında kapanacak mı?

Almaya'da döner fiyatları artıyor! Restoranlar yakında kapanacak mı?

Ukrayna krizinden Almanya’daki dönerciler de etkilendi. Heidelberg’de döner rekor fiyatları gördü.

Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana gıda fiyatları fırladı. Heidelberg’deki yerel kebapçılar da maliyet fiyatlarının artmasından zarar görüyor. İşletme sahipleri bu nedenle müşterilerden daha fazla para talep ediyor. Ancak müşteriler de bu duruma tepki gösteriyor. Heidelberg'in ana caddesindeki bir dönercinin sahibi, “Müşterilerimiz artık daha az alıyorlar ve yanında içecek almıyorlar” diyerek şikâyette bulundu.


Heidelberg'de döner fiyatları artıyor

HEIDELBERG24'ün yaptığı ankete göre, 10 döner restoranının 7’si fiyatlarını şimdiden artırdı. Bölgeden bir döner işletmesi sahibi: “Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Karlsruher Strasse'deki bir kebap standında fiyatları yükseltirsek, müşteri kaybederiz” dedi. Artık her kilogram et daha pahalıya mal oluyor, ayrıca petrol fiyatları yükseldi ve elektrik giderek daha pahalı hale geliyor. İşletme sahipleri de tüm bu faktörlere bağlı olarak fiyatları artırma gereksinimi duyuyor.

Bunlarla birlikte yemeklik yağın yükselen maliyeti döner fiyatlarının artmasında belirleyici oldu. Bölgeden bir başka dönerci: “Savaş patlak verdiğinde fiyatlar nihayet yükseldi, ancak petrol son aylarda daha da pahalı hale geldi” dedi.


Dönerciler fiyat artışlarından zarar görüyor

Uzun vadede, tüm fast-food restoranları ürünlerini daha pahalıya satmak zorunda kalıyorlar. Restoran sahipleri, fiyat artışlarına son vermeyi umuyorlar. Yağlı Tohum İşleme Endüstrileri Birliği (Ovid) sözcüsü, “Bu artışlar öngörülebilir ve gelecekte de olmaya devam edecek” dedi. Uzmanlar daha fazla fiyat artışı yaşanmasını bekliyor.
Ovid sözcüsü, "Ukrayna dünyanın en önemli ayçiçek yağı tedarikçisidir" dedi. Tüm ayçiçek yağı ihracatının yüzde 50'den fazlasının Ukrayna'dan geldiği söyleniyor. Fakat Ukrayna’da ihracat durma noktasına geldi. Kebapçı Ülber, bazı kebapçıların birkaç ay içinde kapanacağından korkuyor. Çünkü elektrik, et ve sebze de giderek daha pahalı hale geliyor.

Yerel kebapçılar tehlikede mi?

Poststrasse'deki bir kebap restoranı, Korona krizi nedeniyle müşteri sayısının zaten düştüğünü bildirdi. Şimdi ise sürekli artan gıda fiyatları kebapçılar için başka bir zorluk olmaya devam ediyor. Kebap restoranında bir çalışan: “Açıkça artışları hissediyoruz” diye açıklıyor. Bununla birlikte bazı restoran sahipleri zamanla durumun üstesinden gelebileceklerini düşünüyor.

Bazı restoran sahipleri ise durumu “çok kötü” hatta bazıları “felaket” olarak adlandırıyor. Heidelberg küçük lokantacılarının son umudu, müşterilerin yerel kebapçıları desteklemesi.

Haber Çeviri: Tuğba Ünal
Fotoğraf: Unsplash

HABERE YORUM KAT