Almanya’yı sert rüzgârlar da karıştırıyor: Bu kez “Kirsten” fırtınası sahnede

Almanya’yı sert rüzgârlar da karıştırıyor: Bu kez “Kirsten” fırtınası sahnede

İklim sürprizleri bitmiyor. Almanya “Kirsten” adı verilen fırtına gücündeki bir rüzgâr kuşağının etkisi altında günü kurtarmaya çalışıyor. Sert rüzgârları yoğun yağışlar izleyecek.

Federal Almanya’nın özellikle kuzeydeki sahil bölgelerini çok etkileyecek, ama ülkenin iç kesimlerinde de hissedilecek sert rüzgârların günlük yaşamda olumsuz sonuçlar doğurmasına karşı uyarılar geldi. Alman Meteroloji Dairesi, gün boyunca sürmesi beklenen fırtına şiddetindeki rüzgârların dağlık bölgelerde ve vadilerde de etkili olacağını bildirdi. 

Bu arada, Güney Almanya’da saatteki hızı 75-80 kilometreyi bulan sert rüzgârlarla günlük yaşamın kesintiye uğrayabileceği, bunda ağaçların içinde bulunduğu durumun önemli rolü olduğu belirtildi. Özellikle ormanlık bölgelerde ve kent içlerindeki ağaçların henüz yapraklarını dökmedikleri için fırtına boyutlarındaki rüzgârın hedefi haline geldiği, bu yıl da devam eden kuraklık nedeniyle ağaçların zaten çok güçsüz olduğu hatırlatıldı. Halk, ağaçlardan büyük dalların rüzgâr nedeniyle kırılıp düşme olasılıklarına karşı uyarıldı. 

Alman Meteoroloji Dairesi açıklamalarında, yer yer fırtınaya dönüşecek rüzgârları yoğun ve sürekli sağnak yağışların izleyeceği kaydedildi. Buna göre, önümüzdeki 24 saatte metrekareye 30 ile 50 litre arasında bir yağış düşmesi mümkün. 

+49-OFFENBACH

FOTO: DPA

HABERE YORUM KAT