Almanya’ya kaçak nasıl gidilir?

Almanya’ya kaçak nasıl gidilir?

Almanya'ya kaçak yollarla gitmek isteyen Türkler'in sayısı gün geçtikçe artıyor. Peki, Almanya’ya kaçak nasıl gidilir? Almanya’da kaçak çalışılır mı? Almanya’da kaçak yakalanınca ne olur? İşte bu soruların cevabı…

Avrupa'ya yasa dışı yollarla gitmek isteyenler sayısı her geçen gün artıyor. Türkler Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa'nın sınır kapılarını zorluyor. Öte yandan Avrupa'ya ya da Almanya'ya kaçak gitmek isteyen Türkler insan kaçakçılarının eline düşüp dolandırılabiliyor. Türkler'in yasa dışı yollarla en fazla gittiği ülkelerin başında Almanya geliyor. Kaçak Türkler'in Almanya'dan sonra en fazla Macaristan, Hırvatistan ve Slovenya'da tespit edildiği görülüyor. 

Almanya’ya kaçak nasıl gidilir?

Alman polisi, insan kaçakçısı çetelerin Türkler ile bağlantısına dikkat çekiyor. Almanya'ya kaçak nasıl gidilir sorusunun cevabını arayan Türkler genellikle çözüm yolunu Balkan ülkelerinde buluyor. Basına yansıyan bilgilere göre insan kaçakçısı çeteleri Türkiye'den çıkan insanları Almanya sınırına yakın noktalarda bırakıyor. Genellikle Türkiye’den gelen Suriye, Afgan ve Türk kişiler bırakılan yerlerden kendi imkanlarıyla sınır kapılarından geçmeye çalışıyor. 

Almanya’ya kaçak gitmek ne kadar?

Türkiye'den insan kaçakçısı çetelerine başvurarak kamyonlara atlayıp Balkanlar rotasından Almanya'ya gelen kişilerin bunun için kaç para ödedikleri merak ediliyor. İnsan kaçakçılarına ulaşan muhabirler ‘Almanya’ya kaçak gitmek ne kadar?’ sorusunu sorduklarında bunun 6 bin Euro ve 10 bin Euro arasında değişen bir rakam olduğunu tespit ediyor. Yani Almanya’ya kaçak gitmenin yollarını arayan birinin yaklaşık 205 bin Türk lirasına ihtiyacı olduğu düşünülüyor. 

Almanya’da kaçak yakalanınca ne olur? 

Almanya’ya kaçak olarak gidildikten sonra polise yakalanmanın yanında bir diğer sorun ise ülkenin sınırlarında yakalanmak oluyor. Federal Polis, sürekli Almanya’ya kaçak olarak giren kişileri araştırıyor. Alman polisinin basına yansıttığı bilgilere göre Almanya'ya kaçak olarak gelen Türklerin genelini 18 ve 25 yaş arasındaki genç erkekler. Almanya'da kaçak olarak yakalananlar genellikle ekonomik nedenlerle iltica etmek istediklerini söylüyor. Ancak ekonomik nedenlerle iltica Almanya için bir kabul nedeni olarak görülmüyor. İltica talepleri reddedilenleri verilen süre dahilinde Almanya'yı terk edilmesi bekleniyor. Eğer Almanya'yı terk etmezseniz polis tarafından tutuklanarak kendi ülkenize ya da sizi sınırları içine almayı onaylayan başka bir ülkeye iadeniz sağlanıyor.

Avrupa’ya en kolay nasıl gidilir?  

Almanya'nın dışında Türkler'in aklındaki bir diğer soru 'Avrupa'ya en kolay nasıl gidilir?' oluyor. Türkiye'den kaçmak isteyen vatandaşlar Avrupa Birliği’ne üye olan herhangi bir ülkeye kendilerini atarak yaşamanın yollarını arıyorlar. Bu nedenle Avrupa'ya kaçak gidenlerin izlediği birkaç yol bulunuyor. Türkler, vize gerektirmeyen herhangi bir ülkeye uçak bileti alarak oradan Avrupa'ya gitmeyi deneyebiliyor. İnsan kaçakçıları yine kamyonetlerle genellikle Sırbistan yolunu kullanarak Türkler'i Avrupa'ya kaçırabiliyor. Bunun yanında insan kaçakçılarının izlediği bir diğer yol ise Türkiye'den yola çıkan vatandaşları tekneler ile Yunanistan ve İtalya kıyılarına bırakmak oluyor. Bu şekilde insan kaçıran tekneler sahillere geldiklerinde tekneleri terk ediyorlar.
 

HABERE YORUM KAT