Almanya'ya 100 binden fazla iltica başvurusu

Almanya'ya 100 binden fazla iltica başvurusu

EASO verilerine göre, AB genelindeki iltica başvuruları neredeyse korona pandemisi öncesindeki oranlara ulaştı. Almanya'ya 2021 yılında da 100 binden fazla iltica başvurusu yapılması bekleniyor.

Alman basınında çıkan haberlere göre, bu yıl da Almanya'ya 100 binden fazla iltica başvurusu yapılacak. Welt am Sonntag gazetesinin Avrupa İltica Destek Ofisi'nin (EASO) yayınladığı verilere dayandırdığı haberine göre bu rakam şimdiden aşıldı. Habere göre, Almanya'da bu yıl Eylül ayı sonuna kadar 100 bin 278 iltica başvurusu yapıldı. 2021'de Almanya, sığınmacıların Avrupa Birliği'nde en çok tercih ettikleri ülke konumunda. Söz konusu verilere göre Almanya'ya son dokuz yıldır her yıl yüz binin üzerinde iltica başvurusu yapılıyor.

EASO verilerine göre, AB genelindeki sığınma başvuruları neredeyse korona pandemisi öncesindeki oranlara ulaştı. EASO Direktörü Nina Gregori Pazar günü Funke Medya Grubu gazetelerine verdiği demeçte, sadece geçen Ağustos'ta AB üyelerine yaklaşık 56 bin iltica başvurusu yapıldığını belirtti. Bu, Ağustos 2020'ye göre yaklaşık 16 bin yani yüzde 40'lık bir artışa işaret ediyor.

Welt am Sonntag'ın haberine göre sığınmacıların yılın ilk üç çeyreğinde en çok tercih ettiği AB ülkeleri listesinde ikinci sırada ise yaklaşık 54 bin 100 başvuru ile Fransa geliyor. Onu yaklaşık 41 bin 800 başvuru ile İspanya izliyor. AB ülkeleri İtalya, İspanya ve Yunanistan'dan AB'ye giriş yapan sığınmacıların Almanya'ya devam etmesi uzun süredir zorlaştığı için geçen yazdan bu yana Belarus üzerinden yeni bir rota oluştu.

Haberin tamamını DW Türkçe 'den okuyabilirsiniz

HABERE YORUM KAT