Almanya'nın yıldırım başkenti: Bir yılda rekor sayıda yıldırım düşüyor

Almanya'nın yıldırım başkenti: Bir yılda rekor sayıda yıldırım düşüyor

Almanya'nın güneyinde Svabya'da yer alan Allgäu bölgesi kilometre kare başına ortalama 2,9 yıldırım düşmesiyle 2023 yılı için Almanya'nın "yıldırım başkenti" olarak belirlendi.

Siemens ve Avusturya şirketi OVE Service'in Cuma günü yayınladığı Yıldırım Bilgi Servisi (BLIDS) tarafından yapılan ölçümlere göre, Almanya'nın güneyinde Svabya'da yer alan Allgäu bölgesi “yıldırım başkenti” olarak belirlendi.

İkinci sırada Pfalz Ormanı'ndaki Pirmasens yer alırken, onu Yukarı Bavyera'daki Mühldorf bölgesi takip ediyor. En düşük yıldırım yoğunluğu ise Yukarı Pfalz'daki Amberg bölgesinde görüldü.

2023 yılında Almanya'da yere 316.000 yıldırım düştü. Bu rakam 2022 yılına göre yüzde 30 daha fazla, ancak diğer birçok yıla göre daha az.

EN ÇOK YILDIRIMIN DÜŞTÜĞÜ EYALET

Bavyera bir bütün olarak en fazla yıldırımın düştüğü federal eyalet oldu. Buradaki ölçüm istasyonları 70.000'den fazla yıldırım çarpması kaydetti ki bu rakam Almanya genelindeki toplamın beşte birinden fazla.

Yıldırım yoğunluğu açısından Baden-Württemberg, kilometre kare başına 1,3 yıldırım ile 2023 yılında Bavyera'nın önünde yer aldı.

Toplam şimşek çakma sayısı hava durumuna bağlı olarak yıldan yıla değişmektedir. Kurak yaz aylarında daha az yıldırım düşer, ancak tek bir şiddetli fırtına bile bu rakamların artmasını sağlar.

2007'de ölçüm istasyonları bir milyondan fazla yıldırım düşmesi kaydetti, 2020'de 399.000, bir yıl sonra 491.000 yıldırım düştü. 2022 ise sadece 242.000 yıldırım düşmesiyle oldukça sakin bir yıl oldu.

ARTI49

HABERE YORUM KAT