Almanya’nın o şehri elektrik ve gaz fiyatlarını düşürüyor: 450 Euro'ya kadar tasarruf mümkün

Almanya’nın o şehri elektrik ve gaz fiyatlarını düşürüyor: 450 Euro'ya kadar tasarruf mümkün

Almanya’nın Dortmund şehrinde binlerce vatandaş için elektrik ve gaz fiyatları Mart ayından itibaren önemli ölçüde azalacak.

Dortmundlular ekonomik zorluklarla dolu yeni bir yıla hazırlanırken, Dortmunder Energie- und Wasserversorgung GmbH (DEW21) sevindirici bir haber duyurdu. 1 Mart 2024'ten itibaren temel tedarikte hem elektrik hem de gaz fiyatları önemli ölçüde düşürülecek.

Dortmund'da elektrik ve doğalgaz fiyatları 1 Ocak'ta arttırıldığında Mart ayında bir indirime gidileceği zaten belliydi. DEW21 sözünü tutuyor ve elektrik için işçilik fiyatını kWh başına 1.487 sent, doğalgaz için ise kWh başına 3.445 sent düşürüyor. Bu ayarlama sonucunda yeni işçilik fiyatları kWh başına elektrik için 41.548 sent ve doğal gaz için 14.840 sent olarak belirlendi.

Yıllık 2.500 kWh elektrik ve 12.000 kWh gaz tüketimi olan ortalama bir hane için fiyat indirimi yılda yaklaşık 450 Euro tasarruf anlamına geliyor.

DORTMUND MALİYETLERİ ÜSTLENİYOR

DEW21 CEO'su Dr. Gerhard Holtmeier RUHR24'e şunları söyledi: "Temel tedarikteki fiyat indiriminin bir parçası olarak, elektrik şebekesi kullanım ücretleri için yakın zamanda iptal edilen devlet sübvansiyonu da dahil olmak üzere müşterilerimiz için şebeke kullanım ücretlerindeki tüm artışı karşılıyoruz." DEW21, mali zorluklara rağmen maliyetleri tüketicilere yansıtmamaya ve kendi bünyesinde karşılamaya karar verdi.

DEW21 ayrıca, temel tedarik müşterileri için gazdaki KDV'nin %7'den %19'a yükselmesi gibi gelecekteki vergi artışlarını da üstlenmeyi vaat ediyor. Fiyat indirimi, Dortmund şehrinin artan yaşam maliyetleri karşısında mali yükü azaltma çabalarını yansıtıyor.

Dortmund'un kasasındaki milyonlarca Euroluk açığa rağmen, vatandaşlar ve işletmeler için ek bir yük olmayacak. Dortmund Belediyesi tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, belediyeye ait şirketlerin karlarının bir kısmı, fiyat artışlarını önlemek amacıyla şirketlere geri aktarılacak.

DEW21 veya başka bir enerji sağlayıcısı ile özel bir tarifesi olan ve temel tedarik tarifesinde olmayan müşteriler fiyat indiriminden yararlanamayacak. Bu kişiler, tarifelerini değiştirene ya da sözleşmeleri sona erene kadar seçtikleri tarifenin koşullarına bağlı kalacaklar.

ARTI49

HABERE YORUM KAT