Almanya'nın gündeminde "çocuk parası" var... Miktarı artıyor mu?

Almanya'nın gündeminde "çocuk parası" var... Miktarı artıyor mu?

Enflasyon Denkleştirme Yasası ile çocuk parası 2022'de çocuk başına 250 Euro'ya yükseltilecek. FDP lideri Lindner'in Federal Maliye Bakanlığı bu artışı yeterli buluyor. Ancak, SPD'nin yeniden hesaplama yapmak istediği belirtiliyor.

Koalisyon hükümeti önümüzdeki haftalarda çocuk parasının da yeniden arttırılması gerekip gerekmediğini incelemek istiyor. Hükümet sözcüsü Steffen Hebestreit, Berlin'de yaptığı açıklamada, enflasyonun ve ücretlerin gelişiminin çocuk parası üzerindeki etkilerinin açıklığa kavuşturulması gerektiğini söyledi. Ayarlamaların gerekli olması halinde, çocuk parasının da artırılıp artırılmayacağı konusunda hükümet içinde anlaşmaya varılması gerekecek.

FDP liderliğindeki Federal Maliye Bakanlığı sadece, çoğunlukla daha varlıklı aileler tarafından kullanılan vergiden muaf ödeneğin arttırılmasını istiyor. Bakanlık, 2023 ve 2024 yılları için çocuk parasının 2022'de Enflasyon Denkleştirme Yasası ile zaten erken ve çok önemli ölçüde arttırılarak çocuk başına standart 250 Euro'ya yükseltildiğine dikkat çekiyor. Federal Anayasa Mahkemesi, çocukların asgari geçim düzeyinin vergiden muaf tutulması gerektiğini ve bunun da çocuk parası yoluyla yapıldığını belirtiyor. Maliye Bakanlığı'nın planlarına göre, bu miktar 2024 yılında 6384 Euro'dan 6612 Euro'ya yükseltilecek. Bakanlık, 2024 sonbaharına kadar çocuk yardımı ve ödeneklerinde daha fazla bir artışı gözden geçirmeyi düşünmüyor.

DEĞİŞTİRMEK İSTİYOR

Koalisyon hükümetinin en büyük partisi olan SPD'nin meclis grup başkanı Rolf Mützenich, tamamen yeni bir çocuk parasından yana.

Rheinische Zeitung gazetesine konuşan Mützenich, "Gelecekte çocuklara yönelik eşitsiz yardımlar konusunda daha fazla tartışma yaşanmaması için çocuk parasını yeni bir çocuk yardımı ile değiştirmeliyiz" dedi. SPD'li Mützenich, FDP'li Maliye Bakanı Christian Lindner'i de eleştirdi.

Hebestreit, koalisyon hükümetinin 2025 yılından itibaren bu alandaki yardımları bir araya getirecek ve daha kolay erişim sağlayacak temel bir çocuk parası planladığına dikkat çekti. Çocuk parası ve çocuk yardımı daha sonra birbirine bağlanacak...

ARTI49

HABERE YORUM KAT