Almanya’nın birleşme gününde yapılıyor: Geleneksel “Açık Cami Günü” etkinliği

Almanya’nın birleşme gününde yapılıyor: Geleneksel “Açık Cami Günü” etkinliği

Koronavirüs nedeniyle bu yıl daha az sayıda caminin böyle “açık kapı günü” tarzı bir etkinliğe katılacağı, ancak Almanya’daki ortak yaşamın böylesi yüzleşmelerle güçlendirilebileceği bildirildi.

1997 yılından beri yinelenen ve gelenekselleşen bir etkinlik, bu yıl yine 3 Ekim tarihinde Almanya genelinde gerçekleştirilecek. Önyargıların kırılmasında yeni adımlar atılmasına yardımcı olacağı belirtilen “Açık cami günü”nün, iki Almanya’nın birleştiği bir resmi tatil gününde gerçekleştirilmesi anlamlı bulundu. Bu yılki etkinliğin salgın zamanında cami yaşamı hakkında da bilgilendirmeyi amaçladığı kaydedildi.

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Kurumsal İletişim Başkanı Osman Yusuf, açık cami gününün anlamıyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Sosyal mesafe, maske, dezenfektan. Bunlar içerisinde bulunduğumuz bu süreçte camilerin de vazgeçilmez parçası. Pandemi dönemindeki cami hayatının nasıl olduğunu merak ediyorsanız, Açık Cami Günü’nde sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.”

image001.jpg

 

Bu yıl gerçekleşecek olan Açık Cami Günü’nün içeriğinde koronavirüs küresel salgının belirleyici olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Almanya genelinde yüzlerce cami cemiyetinin halkla tanışmak üzere bu davete katıldığı belirtildi. Bu yılki açık cami gününün “Zor Zamanlarda Dini Yaşam” belgisi altında yaklaşık 70 caminin katılımıyla gerçekleşeceği, bu etkinlikte koronavirüs önlemlerine uyarak çeşitli sunumlar ve bilgilendirme toplantıları yapılacağı vurgulandı.

Etkinliğe katılacak camilerin listesine IGMG’nin internet sitesinden (igmg.org) ulaşmak mümkün. 

IGMG’den yapılan açıklamaya göre, Açık Cami Günü Almanya genelinde ilk olarak 1997 yılında yapıldı. 2007 yılında Müslümanlar Koordinasyon Konseyi toplumsal birliktelik ve tanışmayı hedef alan bu organizasyonun idaresini üstlendi. Her yıl yaklaşık 100 bin ziyaretçinin Almanya genelindeki 1000’e yakın camiyi bu bağlamda ziyaret ettiği bildirildi.

+49-KÖLN

HABERE YORUM KAT