Almanya’nın başı NSU 2.0 imzalı mektuplarla dertte: Şimdi de Başkan Onay’a tehdit

Almanya’nın başı NSU 2.0 imzalı mektuplarla dertte: Şimdi de Başkan Onay’a tehdit

NSU 2.0 imzalı ırkçı tehdit mektuplarından biri de Hannover Büyükşehir Belediye Başkanı Belit Onay’a gönderildi. “Yaşasın Hitler” sözüyle biten mektupta Başkan Onay ve ailesi ölümle tehdit ediliyor.

Hessen Eyaleti İçişleri Bakanı Peter Beuth’un “NSU 2.0” imzalı 69 ırkçı tehdit mektubu bulunduğunu açıklamasının üzerinden bir hafta bile geçmeden, Birlik’90 / Yeşiller partili Başkan Belit Onay ve ailesine yönelik ırkçı tehdit e-postası ortaya çıktı. Yerel dergi Hallo Niedersachsen’ın eline geçen e-postanın sonunda “Yaşasın Hitler” sözünün yer aldığı bildirildi. 

“BUNU ÇOK CİDDİYE ALIYORUM”

NDR’de yayınlanan habere göre  39 yaşındaki Belit Onay ölüm tehdidi ile ilgili olarak “Bunu çok ciddiye alıyorum” dedi. Belit Onay geçen yıl kasım ayında belediye başkanı seçilmesinden hemen sonra nefret içerikli mail ve tehdit mektubu aldığına da işaret ederek  “Ancak bu farklı bir boyut” diye konuştu. 

FİLİZ POLAT DA TEHDİT EDİLDİ

Onay’ın yanı sıra  NSU 2.0 imzalı ırkçı tehdit mektuplarının federal milletvekili Filiz Polat’a ve meclis grubu arkadaşları Anton Hofreiter ile Renate Künast’a da gönderildiği kaydedildi. 

Öte yandan Almanya’da siyasetçiler, oyuncular, hukukçular ve muhaliflere yönelik Nazi tehdit mektuplarının ardı arkası kesilmiyor. Hessen Eyalet Emniyet Müdürü’nün görevinden ayrılmasına neden olan “NSU 2.0”" imzalı tehdit mektuplarından birinin de gazeteci Deniz Yücel’e gönderildiği ortaya çıkmıştı. Tehdit mektubu gönderilenler arasında Hessen Eyalet İçişleri Bakanı Peter Beuth, Sol Parti Hessen Eyalet Meclisi Grup Başkanı Janine Wissler, Sol Parti milletvekili Martina Renner, NSU davasındaki müdahil avukatlardan Seda Başay Yıldız ve Türk kökenli kabare sanatçısı İdil Baydar da bulunuyor. 

NSU’NUN BİR ÜST TÜRÜ MÜ?

İçişleri Bakanı Beuth Hessen Eyaleti Kriminal Dairesi’nin (LKA) verdiği bilgiler ışığında NSU 2.0 imzalı tehdit mektuplarının 8 eyalette 27 kişi ve kuruluşa gönderildiğini duyurmuştu. 

2000-2007 yılları arasında 8’i Türk on kişiyi öldüren ırkçı teröristler Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt ve Beate Zschäpe’den oluşan nasyonal sosyalist yeraltı terör hücresi NSU’ya atıfta bulunarak “NSU 2.0” olarak imzalanan ırkçı mektupları gönderenler henüz saptanamadı. Ancak tehdit edilenlerin bir kısmının kişisel verilerine polis bilgisayarından erişildiği  biliniyor.

+49 – HANNOVER

FOTO: Julian Stratenschulte / dpa

HABERE YORUM KAT