Almanyalı Türklere diksiyon eğitimi: Her şey Türkçeyi düzgün kullanmak için

Almanyalı Türklere diksiyon eğitimi: Her şey Türkçeyi düzgün kullanmak için

Almanya’da yaşayan Türkler en az Almanca kadar anadillerini de düzgün konuşabilmek için diksiyon dersleri alıyor. Stuttgart’ta ders veren radyocu Egemen Cantürk “Düzgün Türkçe konuşmak isteyenlerin sayısı bir hayli yüksek” diyor.

Almanya’da yayınlanan Türkçe gazete Gazette Aktuell organizasyonu ile Stuttgart kentinde diksiyon kursları düzenleniyor.

Ünlü radyocu Egemen Cantürk’ün verdiği kurslara temmuz ayı başında start verildi.

Yayıncı gazeteci Salih Şahin

 

Yayıncı Salih Şahin konuya ilişkin yaptığı açıklamada gerek iş dünyasından gerek sivil toplum örgütlerinde faal olan gerekse çocuklarına düzgün Türkçe ile örnek olmayı hedefleyen  anne babaların kurslarına yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. Şahin “Kurslarla amaçlardan biri de  doktorda, avukatta, hastanede, restoranda, fabrikada, döner büfelerinde, şirketlerde, küçük büyük işletmelerde çalışanların, yöneticilerin ve sahiplerinin çalışma hayatındaki başarısını ve insan ilişkilerinde kaliteyi yükseltmek” dedi. 

Gazeteci Şahin kurslarda düzgün ve doğru Türkçe konuşmanın yanı sıra etkili konuşma teknikleriyle ilgili bilgiler verildiğini de bildirdi. 

TÜRKÇEYE MERAKLI YENİ BİR KUŞAK

Metropol FM radyosu Rheinland-Pfalz ve Baden-Württemberg bölgeleri haber sorumlusu, gazeteci Egemen Cantürk’ün verdiği kurslarda toplumun her kesiminden vatandaşımızın eğitim aldığı bildirildi. Kısa bir süre önce Rheinland-Pfalz ve Baden-Württemberg Türk Toplumu Platformu (UTG) tarafından yılın gazetecisi seçilen radyocu Egemen Cantürk konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: 

Metropol FM radyosu Rheinland-Pfalz ve Baden-Württemberg bölgeleri haber sorumlusu, gazeteci Egemen Cantürk

 

“Anadilini, Almanca kadar düzgün konuşmaya çalışan bir kuşak yetişiyor. Bazıları yaşamını Türkiye’de devam ettirmek istiyor ya da tatile gittiğinde dilini düzgün kullanmak istiyor veya toplum önünde konuşma yapacaksa, en iyisini yapmayı istiyor. Düzgün Türkçe konuşmak isteyenlerin sayısı bir hayli yüksek.  Bu göç serüveni devam edecek. Türkiye ile güçlü bağlar da devam ediyor. Geldiğiniz ülke ile güçlü bağ kurabilirsiniz, ama yaşadığınız ülkeye de güçlü bağ hissedebilirsiniz. Bunu bir zenginlik olarak görmek gerekiyor.”  

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) üyesi de olan Cantürk kurslar hakkında ise şu bilgileri verdi: 

“Türkçede sıklıkla yanlış kullanılan kelimeler,  Türkçedeki ünlü harflerin doğru kullanımı,  kalın A, ince A, açık E, kapalı E gibi. Ünlü harflerle ünsüzlerin bir arada kullanımı, Telaffuz (Boğumlama) – Artikülasyon (Ses iletim bozukluklarının düzeltilmesi), vurgu, tonlama, metin okuma çalışmaları, etkili konuşma, doğru nefes alma, diyafram nefesi  gibi temel konular işlenecek. Dersler  haftada bir kez iki saat üzerinden veriliyor. Kurs boyunca  katılımcılar düzenli aralıklarla sınava girecekler, kurslar iki salonda gerçekleşiyor.”

Porsche Müzesi yakınındaki Lembergstraße 33 70825 Korntal-Münchingen  adresinde Gazette Aktuell’in himayesinde  HAMD Kültür Derneği lokalinde gerçekleşen kursların bölgedeki Türk sivil toplum örgütlerinin yönelik de  verilebileceği belirtildi. 

EGEMEN CANTÜRK HAKKINDA

Egemen Cantürk, gazetecilikle  lise yıllarında tanıştı. Lisede öğrenci kulübünde bir gazete çıkarırdı.

“Çok keyifli bir çalışmaydı. O zaman ekip çalışmasının ne kadar önemli olduğunu anladım” diyen Cantürk amatörce başlayan bu serüven sonrasında Almanya`da saygın ve ilkeli yayın kurumlarında çalıştı.

Deutsche Welle Hessen, TRT Berlin Temsilciliği gibi görevlerde bulunan Cantürk halen Radyo Metropol FM`de Rheinland Pfalz ve Baden Württemberg eyaletlerinin haber müdürü olarak görevini yürütüyor. Ayrıca Türk ve Ortadoğu tarihi ile ilgili seminerler veriyor.

Diksiyon üzerine çalışmalarda da bulunan Egemen Cantürk “Doğru, temiz, anlaşılır ve düzgün bir Türkçe bizim mesleğimizin temeli oluşturuyor. Ben de bu konuda dersler veriyorum. Hedefim diksiyon kurslarının Almanya`da yaygınlaşması” diyor.

Haftada bir cumartesi günü saat 14.00’de düzenlenecek diksiyon kursları hakkında ayrıntılı +49 171 2668206 numaralı telefondan alınabilir.

 +49 – STUTTGART

FOTO:  Dylan Gillis on Unsplash

HABERE YORUM KAT