Almanya'dan Polonya'nın 'savaş tazminatı' talebine cevap

Almanya'dan Polonya'nın 'savaş tazminatı' talebine cevap

Federal Dışişleri Bakanlığı, iki Almanya’nın birleşmesi döneminde imzalanan ‘2 Artı 4 Sözleşmesi’ne dikkat çekerek Polonya’ya tazminat ödenmesinin söz konusu olmadığını açıkladı.

Polonya’nın, İkinci Dünya Savaşı’nda ülkeyi harabeye çeviren ve 3 milyonu Yahudi kökenli olmak üzere 6 milyona yakın kişiyi öldüren Alman Naziler yüzünden 83 yıl sonra Almanya’dan 1.3 trilyon Euro savaş tazminatı talep etme girişimine Almanya’nın sıcak bakmadığı belirtildi.

Polonya’da iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) lideri Jaroslaw Kaczynski’nin “Almanya’dan 1.3 trilyon Euro tazminat talep edeceğiz” sözlerine karşı, Federal Dışişleri Bakanlığı, Alman hükümetinin tazminat konusundaki tutumunun değişmediğini açıkladı. 1945 yılında ABD, İngiltere, Fransa ve Sovyetler Birliği arasında yapılan Potsdam Sözleşmesi’yle tazminat sorununun halledildiği hatırlatılarak, iki Almanya’nın birleşmesi döneminde 1990 yılında imzalanan ‘2 Artı 4 Sözleşmesi’ (Federal Almanya Cumhuriyeti, Alman Demokratik Cumhuriyeti ve ABD, Sovyetler Birliği, Fransa, İngiltere dörtlüsü) ile bu sorunun tamamen kapatıldığı da savunuldu. Ayrıca 1953 yılında Polonya’nın tazminat talebinden vazgeçtiği de vurgulandı.

Kaynak: Hürriyet Avrupa
Fotoğraf: christianlue - Unsplash

 

HABERE YORUM KAT