Almanya'dan İsrail'e sınır kapısı çağrısı

Almanya'dan İsrail'e sınır kapısı çağrısı

Almanya, İsrail'den Gazze'ye yardım ulaşması için daha faza sınır kapısının açılmasını istedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, İsrail hükümetinden, Gazze'ye insani yardımın ulaşması için daha faza sınır kapısının açılmasını istedi.

Baerbock, Almanya-İngiltere Stratejik Diyalog Toplantısı'nın ardından İngiliz mevkidaşı David Cameron ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Gazze'de yaşanan acıların her geçen gün daha da korkunç bir hal aldığını ve bunun artık kelimelerle ifade edilemediğini belirten Baerbock, "Bir deri bir kemik kalmış yüzleri görüyoruz. Hayatlarını tehlikeye atarak son bir çuval un için kavga etmek zorunda kalan anne ve babaların çaresizliğini görüyoruz. Sadece görmekle kalmıyoruz, hayatta kalmak için bu una acil ihtiyaç duyanların bizim çocuklarımız olduğunu gözümüzün önüne getiriyoruz." dedi.

Tırlar yerine gemi ve uçaklara yardım malzemesi yükleniyor olmasının Gazze'ye karadan çok az yardım girdiğini gösterdiğine işaret eden Baerbock, "Bunun değişmesi gerekiyor. Son birkaç haftadır ikimiz tekrar tekrar bunun altını çiziyoruz. İsrail hükümeti artık insani yardımların ulaştırılması için daha fazla sınır kapısını açmalı ve bu yardımın ulaşmasını sağlamalı. Bu onların sorumluluğu." ifadelerini kullandı.

GAZZE'YE DENİZ KORİDORU İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Baerbock, Avrupa Birliği (AB) ve diğer ortaklarla Gazze'ye bir deniz koridorunun açılması için çalıştıklarını anlatarak, ayrıca Ürdün'ü ve Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı'nı, Gazze'ye havadan insani yardım atmaları konusunda uçakların doldurulması için desteklediklerini kaydetti.

Gazze'de kamu düzeninin tamamen çökmesinin bunun böyle devam edemeyeceğini gösterdiğini dile getiren Baerbock, Almanya ve İngiltere'nin buradan acil olarak hemen çatışmalara ara verilmesi için anlaşmaya varılması çağrısı yaptığını kaydetti.

Baerbock, artık anlaşmaya varılarak esirlerin serbest bırakılması, daha fazla yardımın Gazze'ye girmesi ve Gazze'de ölümlerin durması gerektiğini ifade etti.

"YERLEŞİM POLİTİKASI YASADIŞIDIR"

İsrail'in yerleşim politikasına da tepki gösteren Baerbock, "İsrail hükümetinin yerleşim politikası, kırılgan güvenlik durumundaki yangına körükle gidiyor." dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı, Orta Doğu'daki sorunun çözümü için uzun vadeli perspektife ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak, "İsrail hükümetinin yeni yerleşimlere ilişkin aldığı dünkü karar yasa dışıdır, kabul edilemez ve geri çekilmelidir. Bu durum, barışa giden yolu tıkıyor ve İsrail'in güvenlik çıkarı için olamaz." diye konuştu.

Baerbock, görüşmede Almanya ve İngiltere arasındaki ikili ilişkilerin yanında Ukrayna'ya desteğin önemli yer aldığını dile getirdi.

Ukrayna halkının barış istediğini ifade eden Baerbock, "Ancak barış, ölümlerin durmasını gerektirir. Kafanıza silah dayayarak barış yapamazsınız." değerlendirmesinde bulundu.

Baerbock, barış isteyen herkesin Ukrayna'ya kendisini savunması için tüm araçları harekete geçirmesi gerektiğini, bunun da Ukrayna'nın hayatta kalması için daha fazla mühimmat, daha fazla hava savunma ve kapsamlı silah verilmesi anlamına geldiğini kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ittifaka nifak sokmak ve demokrasiyi sarsmak istediğini savunan Baerbock, "Biz de buna kararlılıkla ve birliğimizle karşı koyuyoruz. Çünkü Putin gözümüzü korkutamaz. NATO ittifakımızın her santimetresinin güvende kalmasını sağlamak için caydırıcılığa ve savunma kabiliyetlerimize birlikte yatırım yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

ABD'de yapılacak seçimlere dikkati çeken Baerbock, "İngiltere ile güçlü bir Avrupa transatlantik köprüsünün bir ayağını oluşturuyoruz. Köprünün diğer tarafında kim olursa olsun. Temmuz ayında Washington'da yapılacak NATO zirvesinde bu birlikteliğin altını net bir şekilde çizeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT