Almanya'dan iki ülkenin Şengen üyeliklerine onay!

Almanya'dan iki ülkenin Şengen üyeliklerine onay!

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkesinin Bulgaristan ve Romanya'nın Avrupa'da vize ve sınır kontrolü olmadan seyahat imkanı sağlayan Şengen Bölgesi'ne üye olmalarını onaylamaya hazır olduğunu belirtti.

Scholz, Avusturya'nın Salzburg kentinde Avusturya Başbakanı Karl Nehammer ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Almanya'nın Avrupa Birliği'nin (AB) daha fazla entegrasyonunu desteklediğini ifade eden Scholz, "Bu, tabii ki AB üyesi ülkelerin Şengen Bölgesi'ne katılmasını da içeriyor. Bulgaristan ve Romanya ile ilgili somut onayı vermeye hazırız. Diğer bazı ülkelerin hala çeşitli soruları olduğunu biliyoruz. Ancak Alman hükümetinin bu konudaki tutumu nettir." dedi.

Scholz, AB İçişleri Bakanlarının iltica sisteminin reformu konusunda uzlaşmaya varmasının, bu alanda büyük bir adım atıldığını belirterek, Avrupa Parlamentosu ile yapılan müzakerelerin yasama dönemi sona ermeden önce sonuçlanmasını beklediğini ifade etti.

Başbakan Scholz, Almanya-Avusturya sınırında kontrollerin hala gerektiğini, çünkü düzensiz göçmenlerin sayısındaki artışın bu adımı zorunlu kıldığını dile getirdi.

Avusturya Başbakanı Nehammer, düzensiz göç konusunda Almanya ile işbirliği yapma isteğini vurgulayarak, AB'nin dış sınırlarının etkin bir şekilde korunması gerektiği konusunda Scholz ile aynı görüşte olduklarını belirtti.

İki başbakan, Almanya ve Avusturya arasındaki enerji alanındaki işbirliğini geliştireceklerini de vurguladı.

HABERE YORUM KAT