Almanya’dan göçmen kökenli gençlere müjde

Almanya’dan göçmen kökenli gençlere müjde

Almanya hükümeti, Schleswig-Holstein Türk Toplumunun göçmen kökenli gençlerin meslek eğitimi ve kamu sektöründe yer alma projelerini daha fazla destekleyecek.

Almanya’da göçmen kökenli gençlerin meslek öğrenimine başlama oranları, Alman kökenli gençlere göre önemli ölçüde daha düşük. Bu konuda Schleswig-Holstein Türk Toplumu, devletin desteği ile birlikte gençlere eğitim konusunda destek oluyordu. Şimdi ise projeler genişletiliyor. Schleswig-Holstein Mesleki Eğitim Enstitüsü (SHIBB) Müdürü Jörn Krüger, genç göçmenler için “Eğitim ve Entegrasyon Projeleri” destek bildirilerini, Eyalet Türk Toplumu başkanı Dr. Cebel Küçükkaraca'ya sundu.


Jörn Krüger açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Almanya’nın önümüzdeki iki yıl içinde bu projeleri desteklemek adına yaklaşık 600.000 Euro bütçe ayırması oldukça önemlidir. Bu tür projeler, göçmen kökenli insanlar için işgücü piyasası entegrasyonuna büyük katkı sağlamaktadır.” Meslek eğitimine başlayan Alman kökenli gençlerin oranı yüzde 56,5 iken, yabancı kökenli gençlerde bu oran halen yüzde 38,7’dir. Ayrıca meslek eğitimini tamamlayan Alman kökenli gençlerin oranı yüzde 45 iken, Alman kökenli olmayanların oranı ise yüzde 14’.

bild-4.jpg

Küçükkaraca, “Son 23 yıldır, göç geçmişi olan gençlerin mesleki ve okul kariyerlerini planlamak için doğru rotayı belirlediğimiz ve önemli iki projemizi sürdürebildiğimiz için çok mutluyum. Bu proje diğer girişimler için örnek teşkil edebilir” dedi. Lübeck, Elmshorn, Kiel ve Neumünster'deki dört danışma merkezinde gençler istedikleri zaman eğitimle ilgili tüm konularda tavsiye ve destek bulabilirler. 


bild-2.jpg


Çalışma Bakanı Dr. Bernd Buchholz sunulan bu projeden oldukça memnun. Buchholz: “Böyle projeler, ülkemizdeki kalifiye işçi sıkıntısıyla mücadelede önemli bir yapı taşıdır. Birçok alanda gençlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bunu iki yıl daha desteklemekten mutluluk duyuyoruz!” dedi.

Pandemiye yönelik tedbirler, yaklaşık iki yıldır Almanya'da sosyal ve ekonomik hayatı şekillendiriyor ve eğitim piyasasında da derin izler bırakıyor. Bu, özellikle göç geçmişi olan gençler arasında çok fazla belirsizliğe neden oluyor. Küçükkaraca, "Bu nedenle ortak hedefimiz, eğitime olan güveni güçlendirmek ve katılım için eşit fırsatlar sağlamaktır. Dolayısıyla bu projelere fon sağlamak, tam olarak doğru sinyali gönderiyor” dedi. 

HABERE YORUM KAT