Almanya'dan, Afganistan'a yardım açıklaması

Almanya'dan, Afganistan'a yardım açıklaması

Afganistan'a uluslararası yardım konferansı öncesinde açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Maas, ülkeye "sadece acil yardım" yapılacağı açıklamasında bulundu.

Afganistan'da Taliban'ın yönetimi ele geçirmesinden yaklaşık bir ay sonra, Birleşmiş Milletler'in (BM) girişimi ile bugün İsviçre'nin Cenevre kentinde Afganistan'a yardım konferansı düzenleniyor.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in açılışını yapacağı yardım konferansı, Afganistan'daki açlık tehlikesi ile mücadele edilmesini ve kamusal yaşamda çöküşün önlenmesini hedefliyor. BM'ye bağlı yardım kuruluşları, Afganistan'ın Aralık ayına kadar 606 milyon dolara ihtiyacı olduğunu öngörüyor. Birçok ülke Afganistan'a yardıma hazır olduğunu bildirirken, Taliban rejimi nedeniyle bu yardımın bazı koşullara bağlı olacağının altını çiziyor.

Yaklaşık 40 bakanın katılacağı yardım konferansında yer alacak isimler arasında bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Cenevre'ye hareketinden önce yaptığı açıklamada Afganistan'a "sadece acil yardım" yapılacağını belirtti. "Uluslararası toplum olarak Afganistan'daki insanlar için sorumluluk almak ve acilen gereken yerlerde insani yardım sağlamak bize bağlı" diyen Almanya Dışişleri Bakanı, bunun için Afganistan'daki yardım kuruluşlarına gereken erişimin sağlanması ile bu kuruluşların çalışanlarının Taliban'ın baskı, keyfi tutum ve kısıtlamalarından korkmamalarının ön koşul olacağını ifade etti.

"Acil yardımın ötesinde Afganistan'a yönelik angajmanın" söz konusu olmadığını vurgulayan Maas, gelecekte izlenen çizginin değişip değişmeyeceği konusunda Taliban'ın tutumunun belirleyeceği olacağının altını çizdi.

Haberin tamamını DW Türkçe 'den okuyabilirsiniz

HABERE YORUM KAT