Almanya'daki “Türk partisinin” oy hırsızlığı iddiaları: ”Suçlamalar doğruysa ilişkimizi keseriz”

Almanya'daki “Türk partisinin” oy hırsızlığı iddiaları: ”Suçlamalar doğruysa ilişkimizi keseriz”

Big Partisi ve ittifak içinde olduğu “Dergah”a yönelik seçmenin oylarını satın aldığı yönündeki iddialar Almanya’nın gündemine bomba gibi düştü. BigDergah ittifakı Duisburg’da Türk ve Alman basın mensupları karşısına geçip iddiaları yanıtladı.

AKP’nin Almanya uzantısı olduğu öne sürülen ve kurulduğu 2010 yılından bu yana 30'u aşkın seçime katılan Yenilik ve Adalet Birliği Partisi (BIG) ve ATB Muhsin Yazıcıoğlu Dergah Duisburg Grubu seçim ittifakı, Duisburg’da çok ağır suçlamalarla karşı karşıya kaldı. Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki yerel seçimlere 4 gün kala seçmenin oylarını satın aldıklarına dair suçlamaları yanıtlamak üzere Big Parti Genel Başkanı Haluk Yıldız, Duisburg’daki belediye seçimlerine özel kurulan BigDergah ittifakı başkanı İbrahim Doğancı, Dergah Başkanı ve BigDergah Başkan Yardımcısı İsa Taşdemir, Türk ve Alman basın mensuplarının karşısına geçtiler.

FACEBOOK’TAN YAYINLADILAR

Big Parti NRW Teşkilatı’nın Facebook hesabında yayınlanan basın toplantısına ilişkin görüntülerde Yıldız, Doğancı ve Taşdemir iddiaların kanıtlanması durumunda Duisburg adayları Selgün Çalışır ile derhal ilişkilerini keseceklerini bildirdiler.

Big Parti Genel Başkanı Haluk Yıldız açıklamasında söz konusu ses kayıtlarını Nürnberg’de bir stüdyoya incelenmek üzere verdiklerini ve kayıtlarda oynama yapıldığının ortaya çıktığını belirtti.

HALUK YILDIZ: “SES KAYDINI İNCELETTİK, OYNAMA ŞÜPHESİ MEVCUT”

Selgün Çalışır’ın avukatı ile görüştüklerini ve suçsuz olduğu yönünde açıklama yaptığını vurgulayan Genel Başkan Haluk Yıldız şöyle konuştu:

“Adayımız suçsuz olduğunu söylüyor. Avukatı soruşturmanın seyri dolayısıyla müvekkili hakkında partimize açıklama yapmıyor. Burada en ufak bir şüphe doğrulanırsa yollarımızı kesinlikle ayırırız. Dolayısıyla ‘Şaibe var, partiden atın’ deniyor ancak suçu henüz kanıtlanmadı. Biz sonuca göre hareket edeceğiz. Selgün Çalışır bu ses kaydının gerçeği yansıtmadığını bildiriyor. Bir kötülük yapıldığını bildiriyor. Anlaşılan partiden çok şahıs endeksli bir hareket bu.” 

untitled-4.jpg

BigDergah ittifakının başkanı İbrahim Doğancı

 

İBRAHİM DOĞANCI: “BÖYLE BİR OLAYLA ANILMAKTAN HAYA EDERİM”

BigDergah ittifakının başkanı İbrahim Doğancı basın toplantısında şunları aktardı:

“Böyle bir oluşumun hakkında, göçmenler hakkında böyle suçlamaların olması çok üzücü. Bizler güç birliğine gitmek istedik. Kültürel diyaloğa önem veren derneğimizle 30 yıldır uyum için çalışıyoruz. Adaylarımızın yaş ortalaması 30 civarında ve yüksek tahsilli. Genç akademisyenleri politikaya ısındırmak ve teşvik etmek istedik. Bu olayda da böyle bir konuyla anılmaktan haya ederim. Derneğimizin uzun bir geçmişi var. Duisburglu olarak güzel çalışmalarımız oldu. Olay savcılıkta. Eğer kanıtlanırsa Selgün Çalşır’ın aramızda durmasına imkân yok. Şüphe ve şaibeyle ise ilişkimizi kesemeyiz .”

İSA TAŞDEMİR: “TEK BİR OYU DAHİ SATIN ALDIYSA GİDER”

Dergah Başkanı ve BigDergah ittifakı Başkan Yardımcısı İsa Taşdemir de açıklamalarında  ortaya düşen ses kayıtları ve farklı görüntülerle gündeme gelmekten büyük üzüntü duyduklarını dile getirdi. Taşdemir, şunları söyledi:

“Dergah adına şunu söyleyebilirim. Selgün’ün kendi sesi olduğu ispat edilmesi durumunda aynı çatı altında siyaset yapmayacağız. Selgün Bey’in tek bir oyu dahi parayla satın aldığı kanıtlanırsa bu bizim için yeterlidir. Böyle bir durumda yanında durmamız mümkün değil. Buna karşılık adaylarımız hakkında  ortaya atılan her iddiayı da gerçekliğini araştırmadan kabul edip, adaylıktan almamız mümkün değil. Her iddiada aday çıkarsak bir adayımız bile kalmayabilir.”

“2 BİN GETİR 5 BİN VEREYİM”

Öte yandan Federal Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild’de yer alan haberde Yenilik ve Adalet Birliği Partisi’nin  (BIG) Duisburg adayı Selgün Çalışır’ın ses kayıtlarının internete düştüğü ve ses kaydında aday Çalışır’ın Türkçe olarak bir kişiye, mektupla oy kullanmaya işaret ederek “Sen bana 2 bin getir ben sana 5 bin vereceğim” dediği ileri sürülüyor. Duisburg  Savcılığı’na yansıyan olayla ilgili habere göre  bir seyahat acentası işleten ve vergi denkleştirme hizmeti de sunan işadamı Çalışır’ın ses kaydında “Üst sınır yok. Bana 4 bin  getirmek istediğini söyledin. Ben de sana 10 bin vereceğimi söylemiştim. 2 bin için size 5 bin vereceğim. 5 bin bul, 12 bin 500 al. Marxloh’da bazı şeyleri değiştirmek istiyorum. Para burada hiç  önemli değil. Açık ve net bir teklif bu” dediği açıkça duyuluyor. Bild’in haberine göre göçmenlerin, özellikle de Müslümanların çıkarlarının temsilcisi olduğunu bildiren BIG partisi yıllardır Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP partisinin Almanya'daki bir kolu olmakla suçlanıyor. Ancak parti üst yönetimi, söz konusu suçlamaları reddediyor.

HALUK YILDIZ: “AKP İLE KARDEŞ GİBİYİZ”

Bununla birlikte aday Çalışır’ın seçimini finanse etmek için parayı nereden bulduğu konusunda kuşkular olduğu ileri sürülüyor. Savcılıktan yapılan açıklamaya göre, söz konusu  video ya da ses kaydı ile ilgili incelemeler bile yapıldı. Savcılık seçim sahtekârlığı üzerinde duruyor. Bu arada çarşamba sabahı aday Selgün Çalışır’ın işyeri ile evinin  arandığı ileri sürüldü.

Duisburg Savcılığı’ndan yapılan bir açıklamada “Arama sırasında kapsamlı deliller bulundu. Değerlendirilmesi gereken yüksek sayıda çift haneli oy pusulaları da bulundu. Bu belgeler de sahtecilik açısından kontrol edilmelidir. Seçim dairesine ise bilgi verildi” denildi.

Diğer taraftan 24 Eylül 2017 tarihindeki Federal Parlamento seçimleri öncesi bir açıklama yapan Yenilik ve Adalet Birliği Partisi (BIG) Genel Başkanı Haluk Yıldız, o dönemde ”Biz bağımsız bir partiyiz, ama Ak Parti ile kardeş partiyiz, MHP ve Büyük Birlik ile kardeş partiyiz. Çünkü bizim çizgimiz muhafazakâr bir siyaset, biz bunu da yalanlamıyoruz” demişti.

+49 – DUİSBURG

 

HABERE YORUM KAT
1 Yorum