Almanya'daki o restorandan giriş ücreti kararı!

Almanya'daki o restorandan giriş ücreti kararı!

Düsseldorf yakınlarındaki Ratingen'deki "Cedric's Restaurant"ta artık konukların giriş için 3 Euro ödemesi gerekiyor. Restoran uygulamaya gerekçe olarak artan maliyetleri gösterdi.

Ratingen'de, bir restoran farklı bir uygulama getirdi. Yemek, enerji ve personel maliyetleri önemli ölçüde attığından, Ratingen’den bir restoran sahibi, misafirlerinden giriş ücreti olarak 3 Euro ekstra ücret alıyor. Ne yazık ki, "Cedric's Restaurant"ın web sitesinde bildirdiği gibi, konuklar “maliyet katkısını” ödemek zorunda.

Tüm yemek sektörü artan maliyetler altında eziliyor. Bu aynı zamanda Mayıs ayından bu yana yürürlükte olan ve yüksek ücret primi sağlayan bir toplu sözleşmeden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, genellikle lokantacılar maliyetleri daha pahalı bir menü aracılığıyla müşterilere iletiyorlar. Fakat Cedric bunu müşterilere daha farklı iletiyor. Restoran hazırladığı bildiride şunları yazdı: “Değerli misafirlerimiz, satın alma, personel ve enerji alanlarındaki maliyetlerdeki aşırı artış nedeniyle maalesef misafir başına 3,00 € ücret almak zorunda kaldık”

Endüstri derneği Dehoga NRW'nin bir sözcüsü Cumartesi günü, bu uygulamanın muhtemelen nadir bir durum olduğunu söyledi: “Gelecekte bir restoran ziyareti için 'giriş ücreti' ödemek zorunda kalmayacağınızı varsayıyoruz” dedi. 

Bununla birlikte, diğer kafe, bar ve restoranlardaki konuklar muhtemelen gelecekte daha fazla ödemek zorunda kalacaklar. Dernek, önemli fiyat artışları nedeniyle, neredeyse tüm restoran sahiplerinin menü fiyatlarını yeniden ayarlamak zorunda kalacaklarını belirtti. Dernek sözcüsü yaptığı açıklamada: “Sektör için zor bir durum çünkü bir yandan misafirleri bunaltmak istemiyorsunuz, diğer yandan iki yıldan fazla süren pandeminin ardından enerji ve personel gibi mallar için maliyetlerdeki patlama ve bunun etkileri tek başına karşılanamaz” dedi.

Dernek üyeleri arasında yakın zamanda yapılan bir Dehoga araştırması, on girişimciden yaklaşık dokuzunun, artan enerji ve gıda fiyatlarını çok büyük bir zorluk olarak gördüğünü gösterdi. Her on kişiden yedisi, daha yüksek personel maliyetlerinden de endişe duyuyor. Kalifiye işçi sıkıntısı da restoran sahipleri arasında kötü bir ruh haline neden oluyor.

Haber Çeviri: Tuğba Ünal
Fotoğraf: Unsplash - foodwithaview

HABERE YORUM KAT