Almanya’daki ırkçı terörün Türkçe belgesi: Gazeteci Yücel Özdemir NSU cinayetlerini kitaplaştırdı

Almanya’daki ırkçı terörün Türkçe belgesi: Gazeteci Yücel Özdemir NSU cinayetlerini kitaplaştırdı

Almanya’da “yüzyılın davası” olarak da bilinen ırkçı yeraltı örgütü NSU’nun yargılanma sürecini Yücel Özdemir “NSU Cinayetleri” adıyla kitaplaştırdı. Neonazi NSU cinayetleri bugüne dek Almanca olarak kitaplaştırılmış, Almanca filmleştirilmişti.

Almanya’da 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk biri Yunan biri Alman olmak üzere 10 kişiyi katleden, Köln’de iki yeri bombalayan ırkçı terör örgütü NSU’nun işlediği cinayetler ilk kez Türkçe olarak kitaplaştı.

6 Mayıs 2013’de Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde başlayan ve 11 Temmuz 2018’te tamamlanan

GAZETECİ GÖZÜYLE NSU DAVASI

16 bölümden ve 260 sayfadan oluşan kitapta önce bilinçli olarak NSU tarafından katledilenlerin hayat hikâyelerine yer veriliyor. Sonraki bölümlerde ise cinayetleri işleyen Neonazilerin hangi koşullarda politikleştiğini, bölgelerinde tanınan neonazi militanlar haline dönüşmeleri ve istihbarat tarafından yönetilen ırkçı örgütlenmelere katılmaları  anlatılıyor.

“Yüzyılın davası” olarak adlandırılan NSU Davası sırasında yaşadıklarını da izlenimler halinde aktaran Özdemir, dava boyunca yaşananları daha çok bir gazeteci gözlemiyle anlatıyor.

kapak-001.png

ÖRGÜT AÇIĞA ÇIKMADAN ÖNCE DE TAKİP EDİYORDU

Türkiye’de Kor Yayınevi tarafından bu ay sonunda basılacak ve piyasaya sürülecek kitapla ilgili olarak gazetemize konuşan Özdemir’in aktardıkları şöyle:

“NSU tarafından işlenen cinayetleri, daha bu örgüt tarafından işlendiği açığa çıkmadan da yakından takip ediyordum. 4 Kasım 2011’de cinayetlerin ırkçı terör örgütü tarafından işlendiği ortaya çıkınca sis perdesi de aralanmış oldu. 

KURA ÇEKİMİNDE İZLEMEYE HAK KAZANDI

NSU Davası’nı izlemek için akreditasyon başvurusu yaptığında, 50 şanslı gazetecinden biri olacağımı doğrusu beklemiyordum. Ancak 29 Nisan 2013’de yapılan kura çekiminde davayı izlemeye hak kazanan dört Türkiye kökenli gazetecinden biri olduğunu öğrendiğimde, sorumluluğumun arttığını fark ettim. Çünkü ne izleyeceğim davanın ne de yaptığım işin rutin bir gazetecilik olduğunu biliyordum. Bu nedenle yaşananların günlük haberler arasında unutulup gitmemesi için kitap haline getirmeye karar verdim. Hedefim dava bitince kitabın da yayına hazır olmasıydı. Ancak elimizde olmayan bazı sorunlardan ötürü yayınlanması bugüne kaldı. Kitabı sadece NSU kurbanlarına değil, aynı zamanda milliyeti, dili, dini, siyasi inancı, ten rengi, cinsiyeti dolayısıyla katledilen bütün insanlara adıyorum.

ALMANYA DERS ÇIKARMADI

Bir kez daha aynı acıların yaşanmaması için Almanya’nın NSU cinayetlerinden çıkarması gereken büyük dersler var. Davanın sonucuna ve sonrasına baktığımızda ne yazık ki Almanya bu dersi çıkarmış değil. Özellikle istihbarat ve emniyet birimleriyle ırkçı örgütler arasındaki ilişki geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de büyük sorun olmaya devam edecek.”

Gazeteci Yücel Özdemir kitap henüz okurla buluşmadan çok sayıda akademisyenden, araştırmacıdan kitapla ilgili sorular geldiğini, sinemaya uyarlanması konusunda da öneriler aldığını belirtti. 

Almanya’da da dağıtılacak kitabı edinmek isteyenler Avrupa Kitap’tan temin edebilirler.

Öte yandan “NSU Cinayetleri“ kitabını edinmek isteyenler için Avrupa Kitap iletişim bilgileri ise şöyle:

E-Mail: [email protected]

Mobil: (+49) 0163-4744277

Tel: (+49) 02261-288839

Fax: (+49) 02261-549534

+49 – KÖLN

HABERE YORUM KAT