Almanya'da yetkililer uyardı: Türkiye'de o işlemi yaptıranlar dikkat...

Almanya'da yetkililer uyardı: Türkiye'de o işlemi yaptıranlar dikkat...

Türkiye'de botoksla yapılan özel mide tedavilerinin ardından Almanya'da çok sayıda kişi zehirlendi.

Türkiye'de botoksla yapılan özel mide tedavilerinin ardından Almanya'da çok sayıda kişi zehirlendi. Robert Koch Enstitüsü (RKI) Cuma günü yaptığı açıklamada, "Herkesin ortak noktası, Şubat ayı sonunda İstanbul'da mide duvarına botulinum toksini enjekte edilen tedaviler görmüş olmalarıdır." Perşembe günü yayınlanan bir raporda , RKI bilinen dokuz vakayı yazdı. Tedavilerde yaşanan sorunun kaynağı henüz belli değil.

Botox tedavisinden sonra zehirlenme

RKI'nin yaptığı açıklamaya göre botulizm hastalığı nadiren görülüyor ancak ciddiye alınması gerekiyor. İnsandan insana bulaşmaz ve oldukça toksik olan botulinum nörotoksinlerinden kaynaklanır. Botox adı altında bu madde aynı zamanda güzellik bakımları için de biliniyor. RKI'ye göre, diğer şeylerin yanı sıra midede kasların spastik hastalıklarını tedavi etmek için kullanılyor "Karşılık gelen bir BoNT/A enjeksiyonu ayrıca mide aktivitesinde bir azalmaya yol açmalı ve böylece kilo vermeye katkıda bulunuyor" dedi. RKI, talep üzerine, belirli vakalarda tedavinin nedeni hakkında bilgi verilemeyeceğini söyledi. Tüm tedaviler 22-25 Şubat tarihleri ​​arasında gerçekleşti.

RKI, 22 Şubat'tan bu yana İstanbul'da Botox ile mide tedavisi gören ve semptomları olan kişileri doktora veya hastaneye gitmeye çağırdı. Tipik semptomlar görme ve konuşma bozuklukları ve ekstremitelerde güçsüzlüktür. Yetkililere göre, genellikle tedaviden üç ila on gün sonra ortaya çıkan yutma ve nefes alma güçlükleri de var. Başlangıçta oldukça spesifik olmayan semptomlar göz önüne alındığında, Almanya'da daha da fazla vaka olması mümkündür.

 

HABERE YORUM KAT