Almanya'da yaşayan Türk öğretmenlerden "6 Şubat" mesajı: Geleceğe umutla bakamıyoruz

Almanya'da yaşayan Türk öğretmenlerden "6 Şubat" mesajı: Geleceğe umutla bakamıyoruz

Almanya Türk Öğretmen Dernekleri Federasyonu, 6 Şubat depreminin yıl dönümünde açıklama yaptı. Açıklamada "Kayıplarımızı bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz" denildi.

Almanya Türk Öğretmen Dernekleri Federasyonu, 6 Şubat'ta Türkiye'de meydana gelen ve on binlerce Türk vatandaşının hayatına mal olan Kahramanmaraş merkezli depremin yıl dönümünde bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, "Geride kalan bir yıla bakıldığında ne yazık ki geleceğe umutla bakmamızı sağlayacak ciddi bir çalışmanın yapıldığını söyleyemiyoruz" denilirken, "Halkımızın felaket zamanlarındaki eşi bulunmaz dayanışma mücadelesi acıları kısmen de olsa azaltsa da yaşananların iller arası ayrımcılığı, inançlara göre yaklaşımı yürekleri burkuyor" ifadeleri kullanıldı.

Açıklama şöyle:

Kahramanmaraş, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Hatay, Kilis, Şanlıurfa, Osmaniye, Malatya, Gaziantep...

Yer yerinden oynadı ve tüm yürekler simsiyah bir sabaha uyandı.

Türkiye'de 11 ilde yıkıma yol açan 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1 yıl geçti. Bu kapsamda 11 ilde yıkılan veya yıkılacak konut, okul, iş yeri vs toplam sayısı 674 bin 416'ya ulaştı. Resmi verilere göre 50 binden fazla (gerçek sayının bundan daha fazla olduğu düşünülüyor) insanımızı yitirdik ve bir o kadar da yaralımız var.

Şüphesiz 6 Şubat depremleri, büyüklüğü, şiddeti, yıkıcılığı ve ivmeleri açısından yer bilimcilerinin ve sismologların da beklentilerini aşan depremlerdir. Can ve mal kaybının bu denli çok olduğu bu depremlerin toplumsal bir travma olarak uzun yıllar etkisinin süreceği kaçınılmaz bir gerçektir. Yıkımın, can ve mal kaybının bu denli büyük olmasında yapılaşma bilincinin azlığı, inşaat yapı firmalarının kar yapma hırsı, en önemlisi de yetkili kurumların gerekli denetimleri yapmaması ve önlem almamasından kaynaklanmaktadır. Ancak geride kalan bir yıla bakıldığında ne yazık ki geleceğe umutla bakmamızı sağlayacak ciddi bir çalışmanın yapıldığını söyleyemiyoruz. Buna bir de devlet yönetimini senden-benden bölgesel ayrımcılığını da eklersek çekilen acı ve sıkıntılar katlanarak artıyor.

Halkımızın felaket zamanlarındaki eşi bulunmaz dayanışma mücadelesi acıları kısmen de olsa azaltsa da yaşananların iller arası ayrımcılığı, inançlara göre yaklaşımı yürekleri burkuyor. Depremin hemen ardından ATÖF olarak yapmamız gereken yardımın ne olabileceğini düşünürken, en sağlıklı yardımın eğitime yapılmasında karar kıldık. Hemen bir kampanya başlatıp Hatay-Samandağ'da yaptırdığımız okulun 15 Kasım 2023 tarihinde açılışını yaparak Hatay-Samandağ halkına teslim ettik.

Gururluyuz, çünkü öğretmenler olarak insanlık görevimizi yerine getirdiğimize inanıyoruz. "Hatay benim şahsi meselemdir" diyen Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ruhuna iyi gelecek bir tercihte bulunduğumuzun da mutluluğunu yaşıyoruz.

Hatay'ın ruhunu yaşatmaya katkı sunmaya devam edeceğiz.
Yüzyılın en büyük, en acı, en çaresiz felaketindeki tüm kayıplarımızı bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.

Selamlarımızla

ATÖF Yönetim Kurulu

ARTI49
Fotoğraf: AA

HABERE YORUM KAT