Almanya'da yaşayan 27 yaş altı tüm vatandaşlara müjde! 60 bin ücretsiz...

Almanya'da yaşayan 27 yaş altı tüm vatandaşlara müjde! 60 bin ücretsiz...

Fransız ve Alman bakanların Paris'te geçtiğimiz pazar günü yaptığı görüşmenin ardından 27 yaş altındaki gençleri ilgilendiren bir gelişme yaşandı. İşte detaylar...

Euronews'in haberine göre Fransa ve Almanya, iki ülke arasında seyahati ve kültürler değişimi teşvik etmek için bu yaz ortak bir program başlatıyor. Buna göre yaz aylarında geçerli olacak 60 bin ücretsiz bilet 27 yaş altında gençlerin kullanımına sunulacak.

Fransız Ulaştırma Bakanı Clement Beaune ve Alman mevkidaşı Volker Wissing, ortak basın açıklamasında bu biletlerin "iki ülke arasında 60 yıl önce imzalanan Elysée Barış Antlaşması anısına" basılacağını bildirdi.

Biletlerin kullanım şartları yakın bir tarihte açıklanacak ama Fransız basınına göre, bu programdan yararlanmak isteyen gençlerin bir çekilişe katılması gerekecek.

Proje için devlet demiryolları Fransız SNCF ile Alman Deutsche Bahn'a finansal destek verilecek.

Fransız ve Alman bakanlar ayrıca, 2024'te Paris-Berlin arasında başlatılması planlan hızlı tren hattını da desteklediklerini açıkladı. Şu anda iki başkent arasında tren ile bir yolculuk farklı garlarda aktarma gerektiriyor.  

Bu hattın yanı sıra, Aralık 2023'de Paris ve Berlin arası kuşetli tren açılacak.

HABERE YORUM KAT