Almanya'da ‘Vatandaşlık Parası’ krizi

Almanya'da ‘Vatandaşlık Parası’ krizi

Almanya’da ‘Hartz IV’ olarak bilinen ‘İşsizlik Parası 2’nin yerine yeni yıl itibariyle yürürlüğe girmesi planlanan SPD, FDP ve Yeşiller’den oluşan koalisyon hükümetinin ‘Vatandaşlık Parası’ (Bürgergeld) tasarısına Eyaletler Meclisi onay vermedi.

Tasarı, geçen hafta Federal Meclis’te kabul edildiği halde CDU/CSU’nun iktidarda olduğu veya ortaklık ettikleri eyaletlerin karşı çıkması üzerine, Uzlaşma Komisyonu yolu açıldı.

SPD’li Federal Çalışma ve Sosyal Bakanı Hubertus Heil, Eyaletler Meclisi’nin bugünkü oturumunda yaptığı konuşmasında tasarının kabul edilmesi için tüm eyaletlere çağrıda bulundu. Ancak CDU/CSU tutumunu değiştirmedi. Yapılan oylamada çoğunluk sağlanamayınca, federal hükümetin Uzlaşma Komisyonu’nu devreye sokacağı açıklandı. Uzlaşma Komisyonu’nda bir orta yol bulunması halinde, ‘Vatandaşlık Parası’ tasarısının 25 Kasım’da Eyaletler Meclisi’nde yeniden ele alınıp karara bağlanacağı belirtildi.

Yasa konusunda Birliği bu kadar rahatsız eden nedir?
Trafik Lambası planları, bekarlar için mevcut 449 Euro’luk standart oranın 502 Euro’ya çıkarılmasını öngörüyor. Bu şüphesiz ve Birlik tarafından da destekleniyor. Buna ek olarak, işsizler gelecekte, özellikle vatandaşlık ödeneği alımının ilk altı ayında ("güven dönemi"), yaptırım tehditleriyle daha az baskı altında olacaktır. 

Trafik Lambası, mal ve mülk sahipleri için izin verilen daire büyüklüğü gerekliliklerini değiştirmek istiyor. İşte tüm bu kararlarda Birlik “dur” işaretini kaldırıyor. Merz, "sözde vatandaş ödeneğinin" vergi fonlarından koşulsuz temel gelir elde etmenin yolu olduğunu eleştirdi. CDU ve CSU "yanlış teşviklerden" bahsediyor. 

1 Ocak'a giriş sallantıda mı?

Fazla zaman kalmadı. Hartz IV'ten ve daha sonra vatandaşın gelirinden sorumlu olan Federal İstihdam Bürosu, standart oranlardaki artış da dahil olmak üzere geçişin 1 Ocak'ta gerçekleşmesi için en geç Kasım ayı sonuna kadar çıkarılan bir yasa talep etmişti. Önümüzdeki Cuma günü (25 Kasım), Federal Konsey bir sonraki olağan oturumu için toplanacak ve orada olası bir uzlaşma üzerinde anlaşmaya varabilir. 

Vatandaş ödeneği reformu başarısız olabilir mi?

Teorik olarak evet, ancak aşırı derecede artan fiyatlara sahip kriz göz önüne alındığında, taviz verme baskısı yüksek görünüyor. Vatandaşın geliriyle birlikte yapılacak standart oran artışının engellenmesinden kimse sorumlu tutulmak istemeyecektir. Arabuluculuk komitesinin istatistiklerine bakıldığında, açıkça görülüyor ki, son on yıllardaki prosedürlerin ezici çoğunluğunda bir anlaşmaya varıldı ve sonunda bir yasa çıkarıldı.

 

HABERE YORUM KAT