Almanya'da vatandaşlardan 'yağ' isyanı

Almanya'da vatandaşlardan 'yağ' isyanı

Almanya'da Ukrayna-Rusya savaşının etkisiyle yağ dahil birçok üründe hem fiyat artışına gidildi hem de stok sıkıntısı yaşandı. Yaşanan fiyat artışını vatandaşlar isyan etti

Enerji ve yakıt maliyetlerine ek olarak, Almanya'da bazı gıdalar da önemli ölçüde daha pahalı hale geldi. İki indirimci süpermarket olan Lidl ve Aldi, et ve süt ürünleri ile yemeklik yağlar da dahil olmak üzere çok sayıda ürünün fiyatlarını yeniden düzenlemek zorunda kaldı. Uzmanlar özellikle ayçiçek yağının daha da kıt ve pahalı hale geleceği konusunda uyarıyor. Şimdilik talebin yüzde 90’dan fazlası ithalatla karşılanıyor.

Almanya’da yemeklik yağ “Ondosol” şişe başına 5 Euro’ya mal oluyor

İthalatın neredeyse yarısı Ukrayna'dan geliyor ve ayçiçek yağı talebinin yüzde 27'si Rusya'dan yapılan teslimatlarla karşılanıyor. Almanya'daki Yağlı Tohum İşleme Endüstrisi Birliği (OVID), Almanya'nın ulusal tarımla yağ ihtiyacının yalnızca yüzde altısını kapsadığını belirtiyor.

Birçok müşterinin Twitter veya Facebook’ta paylaştığı gibi artık litre başına 5 Euro’luk şişeler nadir değil. Aldi’nin uygun fiyatlı olan kendi markası “Bellesan”ın yanı sıra artık ürün yelpazesinde şişe başına 4,99 Euro’ya mal olan “Ondosol” markası da bulunuyor. Aldi, talep üzerine mal tedarikinin sağlanabileceğini söyledi.

Aldi müşterisi kızgın: “Yemeklik yağ yurt dışında çok daha ucuz”

Aldi’ye göre, “Ondosol” markasının ürün fiyatı diğer özel markalarla kıyaslanamaz. Yine de Almanya'da pahalı yemeklik yağın kıt olması Facebook ve Twitter’daki bazı kullanıcıları rahatsız ediyor. Bu durum bir Aldi müşterisini çok kızdırdı, Aldi-Süd Facebook sayfasında yurtdışındaki yemeklik yağ raflarının dolup taştığını gösteren resimler yayınladı. Hatta bazı yağ şişelerinin Alman üretimi olduğu resimlerde dikkat çekti.

Yayınlanan fotoğrafların ardından, bir Facebook kullanıcısı, “Bir açıklama rica ediyorum. Bizim dışımızdaki hiçbir yerde bu mallar kıt değil” dedi. Express’in raporlarına göre, fotoğraflar İsveç ve Hırvatistan’dan geliyor. Yemeklik yağ Avrupa’daki diğer ülkelerde Almanya’da olduğu kadar pahalı değil. Tüketiciler bu durumun sebebini bilmek istiyor. Aldi’den hala bir cevap yok, ancak bir uzman bu soruyu cevapladı.

Uzman sorunun nedenini açıkladı
Federal Toptan Satış, Dış Ticaret ve Hizmetler Birliği'nin (BGA) sözcüsü Florian Block, Almanya'nın sorununun tüketiciden kaynaklandığını belirtti. Uzmanın bakış açısına göre, değişen fiyatların sebebi tüketicilerin ürünleri stok yapmak için satın alması. Uzman açıklamarında: “Rusya Ukrayna'ya saldırısını başlattığında, Ukrayna'nın en büyük ayçiçeği üreticilerinden biri olduğu yönündeki haberler nedeniyle ayçiçek yağı için güçlü bir tüketici koşusu başladı” dedi. 

Almanya yayın ağı (RND) ile yaptığı röportajda Block, Almanya'da temel bir yemeklik yağ sorunu olmadığını açıkladı. Bununla birlikte, süpermarketler ve indirimciler, müşterileri kontrolsüz istiflemeye değil, normal tüketmeye yöneltmeye çalışıyor. Block açısından üretim kapasitesini hızlı bir şekilde artırmak kolay değil: “Bir yandan, sorun ambalajın malzemesidir."

Haber Çeviri: Tuğba Ünal
Fotoğraf:AA


 

HABERE YORUM KAT