Almanya'da, uzmanlardan 'Black Friday' uyarısı

Almanya'da, uzmanlardan 'Black Friday' uyarısı

Almanya’da tüketiciyi koruma derneklerinden, 26 Kasım’da indirimli satışların gerçekleşeceği Kara Cuma ve bir hafta boyunca devam edecek Kara Hafta konusunda uyarı geldi.

Almanya’da bu yıl tüketicilerin indirimli satış günü olan Kara Cuma kapsamında 4.9 milyar euroluk harcama yapması bekleniyor.Uzmanlar birçok üründeki indirimin tek tek kıyaslanarak alışveriş yapılmasını tavsiye etti.

Ülkede tüketim çılgınlığına dönüşen Kara Cuma’da indirimli alışveriş gününde önceki yıllarda tüketiciler ortalama yüzde 4 oranında indirimli alışveriş yapabildi. İnternet üzerinden fiyat kıyaslaması yapan İdealo’nun analizlerine göre bazı kategorilerde yüzde 61’e varan indirimler söz konusu. Ancak bunların da önemli bir bölümü bir ay öncesinden fiyatlarını yüzde 20 oranında zaten indirmişti.

Tüketici haklarını savunan Stiftung Warentest kurumunun tespitine göre Kara Cuma’da çoğunlukla önceki yıllara ait ürünlerin indirimli tanıtımı yapılıyor. Stiftung Warentest uzmanlarına göre birçok ürün zaten zamanla ucuzluyor. Uzmanlar bu nedenle tüketicilere sabırlı olmayı tavsiye ediyor. Ayrıca uzmanlar, bir ürünün belirli bir versiyonuna önceden kilitlenilmemesini tavsiye ediyor

KAYNAK: HÜRRİYET AVRUPA

HABERE YORUM KAT