Almanya’da üretici enflasyonu ağustosta rekor kırdı

Almanya’da üretici enflasyonu ağustosta rekor kırdı

Almanya'da ÜFE, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 7,9, 2021'in ağustos ayına kıyasla da yüzde 45,8 artarak yıllık bazda tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi.

Almanya’da Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 45,8 yükselerek rekor kırdı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), ağustos ayına ilişkin ÜFE verilerini açıkladı. Buna göre, Almanya’da ÜFE, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 7,9, 2021’in ağustos ayına kıyasla da yüzde 45,8 arttı.

ENERJİ FİYATLARI REKOR GETİRDİ
Böylece Almanya’da ÜFE, kayıtların tutulmasından bu yana en yüksek artışı göstermiş oldu. Ağustos ayında ÜFE'deki artış enerji fiyatlarından kaynaklandı.

Bu dönemde enerji fiyatları 1 ay öncesine kıyasla yüzde 20,4, 1 yıl öncesine kıyasla da yüzde 139 arttı. Almanya’da yıllık bazda elektrik fiyat artışı yüzde 174,9’u, doğal gazda da yüzde 209,4’ü buldu.

TÜKETİCİ ENFLASYONU SON 50 YILIN ZİRVESİNDE
Almanya’da temmuzda yüzde 7,5 olan yıllık tüketici enflasyonu ağustosta yeniden yüzde 7,9'a çıkarak, ilk petrol krizinin yaşandığı 1973-1974 kışından bu yana görülen en yüksek seviyesindeki seyrini sürdürmüştü.

Diğer Avrupa ülkeleri ile harmonize şekilde hesaplanan tüketici enflasyonu ise ağustos ayında yüzde 8,8 artmıştı.

Fotoğraf: carlos aranda - Unsplash

HABERE YORUM KAT