Almanya'da tekne ilanında küfürlü ırkçılık

Almanya'da tekne ilanında küfürlü ırkçılık

İnternet ortamında açık artırma usulüyle satış yapılan eBay’ın küçük ilanlar sayfasında ırkçı ifadelerle teknesini satmak isteyen ‘Tino’ adlı kullanıcıya tepki geldi.


Brandenburg eyaletindeki Eberswaldekentinde yaşayan ‘Tino’ rumuzlu bir kullanıcı, 3 Nisan’da yayınladığı ‘1720503900’ numaralı ilanla teknesinin fotoğrafını paylaşıp satmak ve değiştirmek istediğini duyurdu. Teknesinin özelliklerini anlatan Tino adlı aşırı sağcı, küfürlü sözlerle başladığı ilana ‘... ile halı tüccarlarına 9 bin 500 euro, onların dışındaki herkese ise 6 bin 500 euro’ diye yazdı.

1.jpeg

Gelen tepkiler üzerine ırkçı ilanın paylaşıldığı eBay Almanya Sözücüsü Pierre Du Bois'in Hürriyet'e yaptığı açıklamada, ırkçı ifadelerin kabul edilemeyeceğini belirtirken, “İlanlarda veya içerikle ilgili kullanıcılar arasındaki haberleşmelerde her türlü ırkçı ifadeleri kınıyoruz. Bahsettiğiniz ilandaki açıklamalar çok açık bir şekilde günlük yaşamdaki ırkçılık kapsamına girer. İlanı sitemizden hemen sildik. İlanı veren kullanıcı uyarıldı ve bir daha buna benzer bir paylaşımda bulunması durumda eBay küçük ilanlar sitesinden sürekli olarak men edileceği bildirildi” dedi.

KAYNAK: HÜRRİYET

HABERE YORUM KAT