Almanya'da taksi durağı işleten Türk'ün vergi borcu yüzünden hayatı mahvoldu

Almanya'da taksi durağı işleten Türk'ün vergi borcu yüzünden hayatı mahvoldu

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’ne bağlı Wuppertal kentinde yaşayan Zafer Akgün, 5 ticari otomobilinin elinden alındığını, ticari taksi ruhsatlarının iptal edildiğini ve kendisine 280 bin Euro vergi borcu çıkarıldığını iddia etti.

Hürriyet'ten Temel Elcivan'ın haberine göre Wuppertal kentinde 2000 yılında devraldığı Cronenberger Taksi Durağı’nı işleten Malatyalı Zafer Akgün’ün hem ticari hem de özel hayatı 2017 yılında vergi dairesinin incelemeleriyle altüst oldu. Akgün’e, önce 480 bin Euro, yapılan itirazdan sonra ise 280 bin Euro vergi borcu çıkartıldı. Beklenmedik borçla ticari hayatında sıkıntılar yaşamaya başlayan Akgün’ün çok geçmeden taksit ödemeleri aksadığı için üç ticari aracı otomobil şirketi tarafından geri alındı.

Vergi borçları nedeniyle beş ticari taksisinin ruhsatlarının da iptal edildiğini iddia eden Zafer Akgün, şunları söyledi: “Bütün bunların başıma gelmesinin sebebi, vergilendirme işlerimize bakan Türk muhasebecidir. Gelir gider evraklarını kendisine iletiyordum, beni herhangi bir şekilde uyarmadı. Gerekli evrakları vergi dairesine de düzenli şekilde iletmediğini öğrendik. Başıma gelenlerden dolayı taksi durağımı işletemediğim için diğer iki otomobil de elimden çıktı, ticari hayatım bitti. Beş parasız kaldığım için eve para getiremedim, ev kirasını ödeyemedik. İçine düştüğüm bu sıkıntılardan dolayı, 2020 yılında eşim de beni terk etti, ayrıldık. Şimdilerde devletin sosyal yardımıyla geçinmeye çalışıyorum.”

“Vergi dairesi önce 480 bin Euro vergi cezası kesti. Gittik itiraz ettik, 280 bin Euro’ya düşürdüler. Yanlış hesap etmemiş olsalardı, rakamı kesinle düşmezlerdi. Ama yine de bu kadar vergi ödeyecek kadar bir kazancım olmadı. Burada haksızlığa uğradım. Bana göre bu rakam da doğru değil. Ayrıca bana karşı davayı vergi dairesi değil de Wuppertal Savcılığı açtı. Ben de ücretini devletin karşıladığı avukatla hakkımı arayacağım. 7 Aralık 2022 tarihinde duruşmamız var. Umarım söz konusu rakamı düzeltirler, makul bir vergi borcu çıkarılır. Ticari ruhsatlarım da geri verilirse, eskiden olduğu gibi çalışıp, paramı kazanmak, vergimi de vermek istiyorum. Ben, sosyal yardıma muhtaç kalmak, devletin vereceği parayı beklemek istemiyorum. Ayrıca kaybolan itibarımı yeniden kazanmayı, Cronenberger Taksi Durağı’nın kırk yıllık telefon numarasını, çalışır, ulaşılır hale getirmek istiyorum.”

Fotoğraf: Ralf Knüfer - Unsplash

HABERE YORUM KAT