Almanya'da süpermarketlerde stok sıkıntısının sebebi ne ?

Almanya'da süpermarketlerde stok sıkıntısının sebebi ne ?

Aldi, Rewe, Edeka ve Co.'da panik ve stok alımlar nedeniyle, süpermarket raflarındaki bazı yiyecekler yakında daha kıt ve pahalı hale gelecek.

Almanya'da stoklamak, Aldi, Lidl ve Edeka gibi indirim mağazalarında rafların boş kalması anlamına geliyor. Welt gazetesinde Real hipermarket zincirinin sözcüsü: “Stok yapmanın arkasında tahminlere göre tüketicilerin haneleri için yiyecek alamama korkusu var. Aynı zamanda tüketiciler her şeyin daha pahalı hale geldiğinin farkındalar, bu yüzden mümkün olan en ucuz fiyatlarla stok yapmak istiyorlar” dedi.

Ayçiçek yağı ile ilgili hala büyük tedarik sorunları var. Penny'nin de ait olduğu Rewe Group, "Tedarik durumu hala zor ve gergin" diyor. Almanya'daki Yağlı Tohum İşleme Endüstrisi Derneği'nin genel müdürü Gerhard Brankatschk, "Ayçiçek yağı üretimi düşüyor, bu yüzden raflardan kaybolmaya devam edecek" diyor.

Aldi, Rewe ve Co.: Almanya'da un tedarikinde darboğaz yok

Almanya'nın bayileri piyasada alternatifler arıyor. Örneğin Rewe, ayçiçek yağının diğerlerinin yanı sıra İtalya ve Macaristan'dan tedarik edildiğini bildiriyor. Bununla birlikte, raflarda boşluklar yaşanması hala kaçınılmaz. Lidl ayrıca yakın zamanda teslimatlarla ilgili sıkıntılar yaşandığını bildirmişti.

Ayçiçek yağından farklı olarak Almanya’da şuan bir un kıtlığı yaşanmıyor. Tahıl, Değirmencilik ve Nişasta Endüstrisi Birliği (VGMS) genel müdür Peter Haarbeck “Ekmek rafları dolu olduğu sürece un da vardır.” ifadelerini kullandı.

Almanya, kendisine ekmeklik tahıl sağlıyor ve Rusya veya Ukrayna’dan herhangi bir mal almıyor. Almanya’nın buğday için kendi kendine yeterlilik oranı yüzde 130. Haarbeck, “Un tedariki güvence altına alındı. Değirmenler yeterince tahıl depoladı ve yeterli malzeme alıyor” dedi.

Edeka, Aldi and Co.'da un eksik: Teslimat sorunlarının sebebi stok alımları
Endüstri temsilcisi Haarbeck, “Unların raflarda hala eksik olması sadece stok alımlarından kaynaklanmaktadır. Gerekli unumuz var ancak klasik kilogramlık poşetler için paketleme makineleri belirli bir limitte çalışıyor. Bu nedenle daha fazla ambalaja ihtiyaç var. Dolayısıyla mağazalara un yeterince hızlı giremiyor” dedi.
Talep durumunun normalleştiğine dair işaretler var. Bayi Real, "Un durumunda durum giderek normalleşiyor" diyor. Haarbeck: “Panik yapmaya gerek yok” diyor.
Konserve domateslerde ise önümüzdeki aylarda teslimat sorunları ortaya çıkabilir. Lebensmittelzeitung tarafından bildirildiği üzere, bazı tedarikçiler şimdiden teslimat kesintileri bildiriyor.

Haber Çeviri: Tuğba Ünal
Fotoğraf: Unsplash - socialtyvr

HABERE YORUM KAT