Almanya'da sonbaharda yeni aşılar geliyor

Almanya'da sonbaharda yeni aşılar geliyor

Şimdiye kadar dördüncü korona aşısı sadece 70 yaş üstü ve risk gruplarına öneriliyordu. Sağlık Bakanı Karl Lauterbach şimdi dördüncü aşı konusunda tüm yaş gruplarıyla ilgili net bir söylem çağrısında bulundu.

Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach 60 veya 70 yaşın altındaki kişilere dördüncü bir Korona aşısının tavsiye edilip edilmeyeceği ve hangi durumlarda tavsiye edileceği konusunda önerilerde bulundu. SPD’li politikacı Funke medya grubuna verdiği demeçte, “Tabii ki, daha genç olanlar da şimdi ne yapmaları gerektiğini bilmek istiyorlar. Artık tüm yaş grupları için net önerilere ihtiyacımız var” dedi. Lauterbach şöyle devam etti: “40 yaşındaki biri için de kesin cevabımızın olması gerekiyor. Hiçbir koşulda aşı olmayacak mı? Yoksa sadece, mesela iş yerinde çok fazla kişiyle temas halinde olunması gibi istisnai durumlarda mı aşı olacak? Ya da sadece aile hekimi tavsiyesiyle mi aşı olacak? Her yaş için bir mesaja ihtiyaç var. En geç Omicron varyantına uyarlanmış yeni aşılar çıktığında, 60 yaş altı için de net duyurular yapılmalı.”

Federal Sağlık Bakanı sonbaharda dört yeni aşı bekliyor. Bunlar, BioNTech ve Moderna’dan BA.1 alt tipine uyarlanmış iki karışım ve BA.5 alt tipine karşı özel olarak etkili olan iki yani aşı Sağlık Bakanı Lauterbach, “Yeni aşılar sadece hastalığın şiddetli geçmesini önlemiyor, aynı zamanda büyük ölçüde enfeksiyona karşı da koruma sağlıyor. Yeni aşılar piyasaya çıkar çıkmaz, önceki aşılar da bir şekilde önemini kaybedecek” dedi. Almanya’da yaklaşık 10 milyon kişi aşısız. Uzmanlara göre 60 yaş üstü yaklaşık 1.3 milyon ve 60 yaş altı yaklaşık 7.8 milyon kişi de bir defa aşılandı. Bu kişilerin aşılarını yenilemesi gerekiyor. 60 yaşın altındaki yaklaşık 7.3 milyon yetişkin ve 60 yaşın üzerindeki 1.9 milyon yetişkin ise henüz aşılanmadı.

Kaynak: Hürriyet Avrupa
Fotoğraf:AA

HABERE YORUM KAT