Almanya'da seçim anketinde son durum

Almanya'da seçim anketinde son durum

Almanya'da 26 Eylül'deki seçimler öncesinde Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) oy oranı yüzde 26'ya çıktı. Merkel'in yerini doldurmakta zorlanan muhafazakâr blokun oy kaybı sürüyor.

Almanya'da 26 Eylül'de yapılacak genel seçimler öncesi yeni bir anket sonucu daha açıklandı. INSA araştırma şirketinin Bild am Sonntag gazetesi için yaptığı ankete göre, Sosyal Demokrat Parti (SPD) oyunu bir puan artırarak yüzde 26'ya çıkardı. Bu oran, partinin Haziran 2017'den beri aldığı en yüksek desteğe işaret ediyor.

 Armin Laschet'i başbakan adayı olarak gösteren Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin oyu değişmedi ve yüzde 20'de kaldı. Yeşiller'e destek ise bir puan düşerek yüzde 15'e indi.

MUHAFAZAKÂR BLOK ÜÇ AYDA YAKLAŞIK 9 PUAN KAYBETTİ
İktidarda olduğu 16 yılda dört seçim kazanan Başbakan Angela Merkel'in yerini doldurmakta zorlanan muhafazakâr blok CDU/CSU, farklı şirketlerce yapılan anketlerin sonuçlarına göre son üç ayda 8-9 puan kaybetti. Bu oy kaybında, Kuzey Ren-Vestfalya Başbakanı Armin Laschet'nin geçen temmuzdaki sel felaketinden etkilenen bir kasabayı ziyareti sırasında gülerken kameralara yakalanmasının büyük etkisi oldu. 183 kişinin ölümüne neden olan felaketin vurduğu afet bölgesinde verdiği görüntü tepkiye yol açan CDU/CSU adayı, daha sonra kamuoyundan özür dilemişti.

Haberin tamamını DW Türkçe 'den okuyabilirsiniz

 

HABERE YORUM KAT