Almanya'da sarı torbalar tarih mi oluyor

Almanya'da sarı torbalar tarih mi oluyor

Geri dönüşüm çevre için iyidir. Ancak bazı Alman şehirlerinde Sarı Torba kaldırılıyor ya da kaldırılmış durumda. Peki, bunun sebebi nedir?

Almanya'da sarı poşetler sokak köşelerinde yatıyor, çitlere asılıyor ya da toplama noktalarında yığılıyor. Ancak bu durum çok uzun sürmeyecek gibi duruyor. Çünkü pek çok yerel yönetim ve şehir göze çarpan çöp poşetlerini çoktan yasakladı ya da en azından yasaklamayı planlıyor. Ve bunun için de çeşitli nedenleri var.

NEDEN KALDIRILIYOR

Sarı çöp torbaları içecek ambalajlarını, hafif ambalajları ve kompozit kartonları toplamanın basit ve genellikle yerden tasarruf sağlayan bir yolu olsa da çeşitli sorunlara neden olabiliyor:

- Kuşlar, sıçanlar, rakunlar ve diğer vahşi hayvanlar, toplanana kadar kaldırımlarda bırakılan çöp torbalarının cazibesine kapılabiliyor. Yiyecek ararken ince tabakayı yırtıp açıyor ve çöpleri etrafa saçabiliyorlar.

- Sarı poşetlerin çöp kutuları ile değiştirilmesi kaynak tasarrufu sağlar. Belediye İşletmeleri Birliği (VKU), bunun “tek kullanımlıktan yeniden kullanılabilir”e geçiş olduğunu belirtiyor.

- Açık poşetlerdeki çöplerin zahmetli bir şekilde toplanması ya da poşetlerin çalılıklardan veya diğer geçilmez arazilerden zahmetli bir şekilde çıkarılması gerekmediğinden, bertaraf ya da toplama işlemi basitleştiriliyor.

Belki şu anda değil, ancak giderek daha fazla sayıda yerel yönetim ve belediye sarı poşeti sarı çöp kutusuyla değiştirmeye karar veriyor.

KÖTÜYE KULLANIM

Almanya'da dış kartonların, hafif ambalajların ve içecek ambalajlarının bertarafından dağıtıcılar sorumludur. Bunlar arasında, örneğin süpermarketler için mal üreten ve böylece ürünleri için piyasaya plastik ambalaj süren üreticiler yer alıyor. Şirketler daha sonra bu atıkların toplanması ve bertaraf edilmesi için atık bertaraf şirketlerini (ikili sistemler) görevlendiriyor.

Belediyeler ve şehirler de dağıtıcılara atıkların nasıl toplanacağını, örneğin poşet yerine bidonlarda toplanmasını şart koşabilir. Her ikisi de ikili sistemin bileşenleridir.

Plastik ve hafif ambalajların hala Sarı Torbada toplandığı birçok belediye ve şehirde Sarı Torbalar bir süre yetersiz kaldı. Bunun nedeni hammadde sıkıntısı ve bölgesel tedarik darboğazlarıydı. Alman Atık, Su ve Hammadde Yönetimi Endüstrisi Federal Birliği (BDE) sözcüsü, verdiği röportajda, ücretsiz sarı çöp kutularını kötüye kullanan bazı tüketicilerin de kıtlığa katkıda bulunduğunu söyledi.

Sarı çöp bidonuna geçiş teorik olarak bu tür kıtlıkları önleyebilir. Ama yalnızca bu düşüncede böyle kalıyor şimdilik... Çünkü geçişin uzun zaman önce gerçekleşmiş olması gereken ya da tüm hızıyla devam ettiği birçok belediye ve şehirde de büyük sorunlar yaşanıyor.

Sarı bidonlar zamanında yerleştirilmediği için tüketiciler geri dönüşüm malzemelerini yine sarı poşetlerde toplamak zorunda kalıyor. Değişim nedeniyle bunlar genellikle artık her yerde bulunmuyor.

ARTI49

FOTOĞRAF: unsplash

HABERE YORUM KAT