Almanya’da, riskli ülkelerden dönüşlerde korona testi zorunluluğu başlıyor

Almanya’da, riskli ülkelerden dönüşlerde korona testi zorunluluğu başlıyor

Almanya’ya riskli bölge ilan edilen ülkelerden yapılacak girişlerde yeni tip koronavirüs testi zorunluluğunun cumartesi gününden itibaren uygulanmaya başlanacağı bildirildi.

Sağlık Bakanı Jens Spahn, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, “riskli bölge” ilan edilen ülkelerden Almanya’ya girişlerde Covid-19 testi zorunluluğunun cumartesi gününden itibaren başlayacağını söyledi.

Test zorunluluğunun, bireysel özgürlüğe bir müdahale olduğunu kabul ettiğini belirten Spahn, ancak bunun makul bir müdahale olduğunu savundu.

Spahn, “Özgürlük, en azından benim özgürlük kavramım, 'her zaman yalnız kendim için özgürlük' demek değildir. Özgürlük, her zaman başkalarına karşı sorumlulukla başlar” görüşünü dile getirdi.

TÜRKİYE’DE TEST DAHA MANTIKLI

Türkiye’de halen tatilde veya akraba ziyaretinde olan çok sayıda Türk’ün de bulunduğuna dikkati çeken Spahn, “Türkiye ile olan anlaşmamız gereği, orada bu testin yaptırılması daha mantıklı” ifadesini kullandı.

Buna göre, Türkiye’den Almanya’ya gelecekler, ülkeden çıkmadan test yaptırıp, test sonucunu da uçak şirketlerine ibraz etmek zorunda kalacak.

Kara yoluyla gelecekler ise ülkeye girişlerde bağlı bulundukları sağlık müdürlüğüne bildirim yapacak.

+49 – BERLİN

FOTO: AA

HABERE YORUM KAT