Almanya'da popüler online platforma siber saldırı: 15 milyon kişi etkilenebilir

Almanya'da popüler online platforma siber saldırı: 15 milyon kişi etkilenebilir

Almanya’da siber saldırılar her geçen gün yaşanmaya devam ediyor. Tek bir yanlış tık bile kullanıcıları felakete sürükleyebilir. Şimdi ise online platform Trello bir siber saldırıyla karşı karşıya…

Trello online platformu, milyonlarca insan tarafından görevleri organize etmek için kullanılan oldukça faydalı bir platform. Ancak şimdi popüler çevrimiçi platformun siber saldırıya uğradığı söyleniyor. Netzwelt.de'ye göre, bir siber saldırıda 15 milyondan fazla kullanıcının verileri çalındı. Haber sitesine göre, kullanıcıların e-posta adresleri, kullanıcı adları ve kullanıcı adlarını içeren bilgiler darknet üzerinden satılıyor.

KULLANICILARIN BUNLARI YAPMASI GEREKİYOR

Siber saldırıda başka hassas veriler de çalınmış olabilir, bu nedenle etkilenenlerin derhal harekete geçmeleri gerektiği uyarısı verildi.

Kendi hesabının hacklendiğinden şüphelenen herkes, “haveibeenpwned.com” web sitesinin yardımıyla bunu kontrol edebilir. Burada kendi e-posta adresinizi birkaç saniye içinde girebilir ve bunun üzerine site profilinizin hacklenip hacklenmediğini öğrenebilirsiniz.

Tüketiciler aynı giriş bilgilerini başka platformlarda da kullandıysa, bunların da mümkün olan en kısa sürede değiştirilmesi gerekiyor. Bu şekilde kullanıcılar, saldırının birden fazla kişisel internet hesabını etkilememesini sağlayabilirler.

Ayrıca iki faktörlü kimlik doğrulama kullanılması ve hatta sistem tarafından destekleniyorsa ek geçiş anahtarları kullanılması tavsiye ediliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT