Almanya'da özellikle bu model arabası olanlar dikkat! Tek şehirde 600 araca saldırdılar, bakın nedeni...

Almanya'da özellikle bu model arabası olanlar dikkat! Tek şehirde 600 araca saldırdılar, bakın nedeni...

Berlin'de iki yıl içinde 600 araç radikal çevreciler tarafından saldırıya uğradı. Çevreci grupların hedefinde genellikle SUV araçlar vardı.

Almanya'da son zamanlarda birçok vatandaş araba lastiklerinin patlatıldığı bildirdi. Konunun peşine düşen Berlin Polis Teşkilatı, bu saldırıların arkasında radikal çevrecilerin olduğunu tespit etti.

Kendilerine 'Lastik Söndürücüler' adını veren grubun Twitter'da 20 SUV'u ve Karlsruhe’de 29 arabayı trafiğe çıkarılmayacak hale getirdiklerini açıkladığı görüldü. Kendilerini iklim koruyucular olarak tanıtan grup, arabaların lastiklerini söndürdükten sonra sileceklere mal sahipleri için ‘havayı ve iklimi mahvediyorsun’ notu sıkıştırdı.

Bir polis sözcüsü ise basına 2021 yılından beri sadece Berlin'de 600 araca saldırıldığını söyledi.

Almanya'da uzun zamandır SUV kullanımı hakkında tartışmalar sürüyor. Büyük ve emisyonlu bu araçlar, çevre dostu olarak kabul edilmiyor.

SUV tipi araç nedir?

SUV (Sport Utility Vehicle), genellikle yüksek ve geniş bir yapıya sahip, çoğunlukla dört tekerlekten çekişli ve geniş iç hacimli araçlara verilen bir isimdir. Bu araçlar, arazi şartlarında rahatlıkla kullanılabilen, yüksek oturma pozisyonu ve geniş camları sayesinde sürücüye daha geniş bir görüş açısı sağlayan araçlardır. Ayrıca genellikle daha büyük motorları ve daha yüksek performans özellikleri ile de tanınırlar. Ancak, yakıt tüketimleri ve emisyonları nedeniyle, son yıllarda SUV'lara karşı eleştiriler artmıştır.

Artı49

HABERE YORUM KAT