Almanya'da o dergi raflardan kaldırıldı

Almanya'da o dergi raflardan kaldırıldı

Almanya'nın güçlü kitap dağıtıcılarından Valora Group, "Compact" adlı aşırı sağcı dergiyi satış programından çıkardı.

Almanya’da geçtiğimiz haftalardan bu yana yüzbinlerce insan, aşırı sağı ve ırkçılığı protesto etmek için meydanları doldurdu. Yapılan kitlesel gösterilerin AfD’nin oy oranlarına etkisinin ne olacağı tartışılırken, gösteriler dışında da tepkiler yükselmeye başladı.

Almanya’nın ünlü kitap dağıtıcılarından Valora Group, “Compact” isimli aşırı sağcı dergiye mağazalarında yer vermeyeceğini duyurdu. Dergi daha önceleri tren istasyonlarının marketlerinden bulunabiliyordu. Dergi, kendisini aşırı sağın ve AfD’nin sözcüsü olarak sunuyor.

Valora Group yaptığı açıklamada, "Basın özgürlüğü Valora'nın en önemli önceliğidir. Ancak, Almanya'nın özgür ve demokratik temel düzenini, dolayısıyla basın ve fikir özgürlüğünü küçümseyen ve bunu aşmayı hedefleyenlere bir platform sunmak istemiyoruz" dedi.

AŞIRI SAĞA PLATFORM SUNULMAMALI

Valora Group’dan sonra bir diğer kitap dağıtım şirketi Eckert Group da dergiyi satış programından çıkarmaya karar verdi. Bu durum, Yeni Sağ'ın sözcüsünün önemli bir dağıtım kanalını kaybettiği anlamına geldiği düşünülüyor.

Yüz binden fazla kişi tarafından imzalanan bir dilekçenin de karara büyük etkide bulunduğu ileri sürülüyor. Dilekçe, tren istasyonunda aşırı sağcı yayınların kitapçılarda satışına yönelikti.

SATIŞ BÜYÜK ÖLÇÜDE DÜŞECEK

Valora şirketi Almanya’daki tren istasyonlarında 192 satış noktası işletiyor. Eckert Group ise "Press&Books" adı altında 170 satış noktası işletiyor. Bu durumun derginin satışlarını büyük ölçüde düşüreceği ve ekonomik açıdan ciddi bir darbe vuracağı düşünülüyor.

KESİNLİKLE AŞIRI SAĞCI

2021 yılında Federal Anayasayı Koruma Dairesi (BfV) dergiyi "kesinlikle aşırı sağcı" olarak değerlendirdi. Ek olarak derginin yazarları arasında neo-Nazizmi diriltmeye çalışan “Identitarian” hareketinin önde gelen isimlerinden Martin Sellner ve Mario Müller de yer alıyor.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE AYKIRI

Derginin genel yayın yönetmeni Jürgen Elsasser, X üzerinden (eski adıyla Twitter) yaptığı açıklamada, bu durumun “basın özgürlüğüne saldırı” olduğunu ve dergisinin "yok edilmeye çalışıldığını" iddia etti.

ARTI49
Fotoğraf: AA

HABERE YORUM KAT