Almanya'da Nisan ayında neler değişecek ?

Almanya'da Nisan ayında neler değişecek ?

Almanya'da Nisan 2023'te vatandaşları etkileyecek birçok yenilik geliyor.

Nisan 2023'te hangi yeni kanunların ve değişikliklerin sizi beklediğini haberimizin devamında öğrenebilirsiniz...

Nisan 2023'te yeni yasa: Nükleer santraller kapatılacak
Almanya'yı kışı atlatmak için Nisan 2023'e kadar yeni yasalar oluşturuldu ancak şimdi Isar 2 ve Neckarwestheim 2 nükleer reaktörlerinin sonu geldi. Daha temiz, daha yeşil bir geleceğe doğru enerji geçişinde bir adım daha atmak için nükleer santrallerin kapatılması planlanıyor.

Ön satış başlıyor
Tren yolcuları, 1 Mayıs'tan itibaren Almanya'daki tüm yerel toplu taşıma araçlarında yolculuklar için yalnızca Deutschlandticket veya 49 Euro'luk bileti kullanabilecek. Ön satışların nisan ayında başlaması planlanıyor. Deutsche Bahn, aylık biletin şu anda 3 Nisan 2023'ten itibaren satın alınabileceğini duyuruyor. Federal ve eyalet hükümetlerinin iradesine göre, Deutschlandticket dijital olarak ve aylık abonelik olarak sunulacak. İlgili yasanın, Mart sonunda gerçekleşmesi beklenen Federal Konsey tarafından kabul edilmesi gerekiyor.

Huzurevleri ve hastanelerde ziyaretçiler için artık maske zorunlu değil

Çok fazla eleştiri alan eski bir planın aşamalı olarak kaldırılıyor. 7 Nisan 2023'ten itibaren huzurevlerine ve hastanelere gelen ziyaretçilerin artık maske takması gerekmeyecek.

Özellikle ağır hasta veya yaşlı insanlar, devam eden yaygın korona virüsünün sonuçlarına karşı savunmasız olduklarından, bu karar tepki topladı. 

İnşaat sektöründe daha fazla ücret

Ana inşaat ticaretindeki toplu sözleşme, Nisan 2023'ten itibaren yaklaşık 890.000 çalışana daha fazla para sağlıyor. Gelirler Batı'da yüzde 2, Doğu'da yüzde 2,7 artacak. Ana inşaat ticaretindeki kursiyerler de daha yüksek ücret almayı dört gözle bekleyebilirler. Eğitimlerinin ilk yılında olan Batılı kursiyerler ek olarak 15 avro alıyor. Doğudan gelen kursiyerler için ve eğitimin ilk yılında ek 25 avro var. Doğuda, eğitimin ileri yıllarında eğitim ödenekleri de Nisan ayında artacak.

Binalar yeniden aydınlatılacak

Nisan ortasından itibaren binalar, heykeller, çeşmeler vb. yeniden aydınlatılacak. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sırasında enerji tasarrufu amacıyla aydınlatma bir kararname ile durduruldu. Bu düzenleme artık sona eriyor. 1 Nisan'dan itibaren ülke çapındaki çoğu sokak lambasının yeniden daha uzun süre yanmasına izin verilmesi planlanıyor.

Teorik sürüş testinde 44 yeni soru

Ehliyet almak isteyenler Nisan 2023'ten itibaren bir yenilik olduğu için dikkatli olması gerekiyor. Teorik sürüş testinde toplam 44 yeni soru olacak ve bunların 23'ü sadece ehliyet kategorisi B için geçerli.

Son birkaç yıldır hazırlık için soru soran bir uygulama kullanılıyor. Güncel olması için mümkünse bunu son tarihe kadar güncellemelisiniz.

Artı49

HABERE YORUM KAT