Almanya’da ‘Mesut Özil'den ödülü geri alın’ çıkışı

Almanya’da ‘Mesut Özil'den ödülü geri alın’ çıkışı

Almanya Milli Takımı'nın eski 10 numarası Mesut Özil, yeni dövmesiyle gündemde. Göğsüne üç hilal ve bozkurt dövmesi yaptıran futbolcu, Almanya'da tartışmaya neden oldu. Alman basınında Özil'e yönelik ağır eleştiriler yapılmaya devam ediyor.

Mesut Özil'in yaptırdığı dövmede ki 'Bozkurt' sembolünün Alman Anayasayı Koruma Dairesi tarafından aşırı sağcı bir sembol olarak tanındığını ifade etti. Bazı siyasetçiler ise dövmesinden dolayı Mesut Özil'i eleştirdi.

Federal Meclis Spor Komitesi Başkan Yardımcısı Milletvekili Philip Krmer konuya ilişkin açıklamada bulundu. Krmer, Mesut Özil'e verilen Gümüş Defne Yaprağı ödülünün, sadece en iyi atletik performansı değil, aynı zamanda özel bir karakter uygunluğunu da gerektirdiğini belirtti. Dövme yaptırarak bozkurtlara açıkça destek vermenin, bu karakter özelliğiyle çeliştiğini dile getiren Krmer, bu nedenle mümkünse Özil'e verilen ödülün geri çekilmesi gerektiğini vurguladı.

Almanya'nın en prestijli spor ödülü olarak bilinen Gümüş Defne Yaprağı Ödülü, Mesut Özil'e 2014 yılında Federal Şansölye Angela Merkel'in huzurunda dönemin Cumhurbaşkanı Joachim Gauck tarafından takdim edilmişti.

Mesut Özil, daha önce de 2018 yılında İlkay Gündoğan ve Cenk Tosun ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Londra'da yaptığı görüşme ve çektirdiği fotoğraf nedeniyle bazı siyasi çevreler tarafından eleştirilere maruz kalmış ve Alman milli takımı kadrosundan çıkarılmıştı.

HABERE YORUM KAT
1 Yorum