Almanya'da marketten aldığınız kap salataya dikkat: Mikrop saçıyor!

Almanya'da marketten aldığınız kap salataya dikkat: Mikrop saçıyor!

Almanya'da kapalı bir poşet kap içinde satılan salatalar sizi hasta edebilir. Araştırmalar, birçok hazır salatanın toplam mikrop sayısı açısından kılavuz değerleri aştığını gösteriyor. İşte paketlenmiş salatayı satın almadan önce yapılması gerekenler...

Almanya'da kapalı bir poşet kap içinde satılan salatalar pratik olması yönünden çokça satılıyor. Ancak bu atıştırmalıklar bazen sizi hasta edebilir.

Söz konusu üründe sadece salataya, içinden çıkan sosu ekleyin ve salata yemeye hazır olsun. Ancak hazır salatalar genellikle mikrop kaynağıdır ve bazı kişilerde ishal ve/veya kusma ile seyreden gastrointestinal enfeksiyonlara neden olur.

ARAŞTIRMALAR NE DİYOR?

Araştırmalar, birçok hazır salatanın toplam mikrop sayısı açısından kılavuz değerleri aştığını gösteriyor. Bunlar arasında yaygın antibiyotiklere karşı dirençli olan ve bu özelliğini bağırsak bakterilerine aktarabilen bakteriler de bulunmaktadır.

Önceden kesilmiş, önceden paketlenmiş salataları kirletebilecek mikroorganizmalar arasında örneğin şunlar yer almaktadır:

-Salmonella
-Listeria
-koli bakterisi
-Bacillus cereus
-norovirüsler
-Hepatit A virüsleriac
-Küf mantarları

BUZDOLABINDA DAHİ ÇOĞALABİLİYORLAR...

Önceden kesilmiş marul birçok mikroorganizma için cennet gibi bir ortamdır. Bunun nedeni, hücre sularının kesilmiş yüzeylerden salınarak mikroplar için iyi bir üreme alanı sağlamasıdır. Plastik torba veya kaptaki nemli iklimle birlikte mikroorganizmalar da çoğalmak için harika koşullara sahiptir.

Salata düzgün bir şekilde soğutulmamış ve daha yüksek sıcaklıklara maruz kalmışsa bu durum daha da vahimdir. Bazı mikropların daha yavaş da olsa buzdolabında bile çoğalabileceğini bilmek önemlidir.

Paketlenmiş salataların genellikle "önceden yıkanmış" veya "yemeye hazır" olarak etiketlenmesi de sağlık riskine katkıda bulunur. Bu, salatayı yemeden önce tekrar yıkamanın gereksiz olduğu izlenimini verir - ve birçok insan bunu yapmaz. Ancak, her durumda tavsiye edilir.

HAZIR SALATALAR İÇİN İPUÇLARI...

- Satın almadan önce paketlenmiş salataya yakından bakın. Gerçekten taze ve gevrek görünüyor mu? Poşet veya kabın içinde kahverengi lekeler, soluk renkler veya çok fazla sıvı varsa, bundan kaçınmalısınız.

- Ambalaj şişkin görünüyor mu? O zaman fermantasyon çoktan başlamıştır, bu da salatada mikroorganizmalar olduğunu gösterir. Farklı bir paket seçmek daha iyidir.

- Sadece soğutucu dolapta bulabileceğiniz hazır salataları seçin.

- Satın almadan önce, son kullanma ve son kullanma tarihlerinin ileride olup olmadığını kontrol edin.

- Hazır salatayı mümkün olan en kısa sürede tüketin ve o zamana kadar buzdolabında saklayın. Ayrıca soğuk zincire de dikkat edin: İdeal olarak, eve taşımak için soğuk bir çanta kullanın.

- Salatanın "önceden yıkanmış" veya "yemeye hazır" olmasına bakılmaksızın: yemeye hazır salataları yemeden önce daima akan su altında yıkayın. Bu özellikle marulun yanı sıra havuç, kırmızı lahana veya beyaz lahana gibi çiğ sebzeler içeren salata karışımları için geçerlidir.

- Paketlenmiş salatayı uygun şekilde soğutamadıysanız, uzun süre yüksek sıcaklıklarda saklandıysa veya güneşte kaldıysa, atmanız daha iyi olacaktır.

KİMLER YEMEMELİ...

Önceden kesilmiş, önceden paketlenmiş salatalar bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler için sağlık riski oluşturabilir. Bu kişiler bunları yemekten kaçınmalıdır. Bu durum yaşlılar, küçük çocuklar ve hamile kadınlar gibi hassas gruplar için de geçerlidir. Ancak sağlıklı insanlar bile sadece ara sıra poşetlenmiş salata yemelidir.

ARTI49

FOTOĞRAF: unsplash

HABERE YORUM KAT