Almanya’da koronavirüs beklentileri fena vuruyor: Tüketici güveni 0.2 puan geriledi

Almanya’da koronavirüs beklentileri fena vuruyor: Tüketici güveni 0.2 puan geriledi

Almanya’da ağustos için eksi 0,2 puan olarak ölçülen Tüketici Güven Endeksi, yeni tip koronavirüs salgınında vaka sayısının çoğalması nedeniyle üç aylık yükselişinin ardından eylül için 1,6 puan düşerek eksi 1,8’ye geriledi.

Merkezi Almanya’da bulunan pazar araştırma şirketi GfK, Tüketici Güven Endeksi Ağustos 2020 sonuçlarını açıkladı. Buna göre, revize sonrası eksi 0,2 puan düzeyinde ölçülen ağustos ayına yönelik Tüketici Güven Endeksi, eylül ayına yönelik olarak 1,6 puan düşüş kaydetti ve eksi 1,8 puana geriledi. Beklenti, endeksin 1,2 puana yükselmesi yönündeydi.

GFK’nin açıklamasında, “Almanya’da tüketici ikliminde hızlı bir toparlanma beklentisi ağustosta önemli bir darbe aldı“ ifadesi dikkat çekti. 

GfK Araştırmacısı Rolf Buerkl, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Covid-19 salgınında vaka sayısındaki artış ve salgının yayılmasına yönelik kısıtlamaların daha da genişleyeceğine yönelik endişe belirsizlik yaratıyor ve sonuç olarak tüketicilerin iyimserliğini azaltıyor” yorumunu yaptı.

KDV İNDİRİMİ PEK ETKİLİ DEĞİL

Buerkl, tüketici güvenindeki düşüşün geçici bir yavaşlama olup olmadığını öncelikle Covid-19 vaka sayısının gelecekte nasıl görüneceğine ve politikacılar tarafından alınacak gerekli önlemlere bağlı olacağına işaret etti. Buerkl, “Almanya’da 1 Temmuz’da yürürlüğe giren KDV oranlarındaki indirim tüketim isteğini artırıyor olabilir, ancak söz konusu indirim halen güçlü bir teşvik sağlayamadı” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, günlük vaka sayısının yine 1000’in üzerinde görülmeye başlanması, yetkilileri telaşlandırdı. Almanya’da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten ve hükümeti bilgilendiren Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) verilerine göre,ülkede Covid-19 tespit edilen kişi sayısı son 24 saatte 1507 artarak 237 bin 936’ya yükseldi.

Almanya’da temmuz ortasından önce 250-500 düzeyinde seyreden günlük Covid-19 vaka sayıları, temmuz sonuna doğru yükselişe geçti ve ağustosta yeniden 1.000’in üzerinde görülmeye başladı. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı, son 24 saatte 5 artarak 9 bin 285’e çıktı, toplam 211 bin 900 hasta iyileşti.

+49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT