Almanya’da korona karmaşası bitmek bilmiyor: Okullar sorun kaynağı

Almanya’da korona karmaşası bitmek bilmiyor: Okullar sorun kaynağı

Öğretmen kuruluşları ve aile birlikleri salgın kaosu öncesinde, normal müfredata dönüşün koronaya rağmen mümkün olup olmadığını sormuştu. Bir hafta geçmeden bir eyalette bazı okullarda öğrenime ara verildi.

Federal Almanya’da uzun koronavirüs “tatilinden” sonra bazı eyaletlerde 2020-2021 öğretim yılı hafta başında yeniden başladı. Pazartesi günü okulların açıldığı ve Almanya çapında en düşük vaka sayılarına sahip olan Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde cuma günü iki okul tekrar öğrenime ara verdi. DW Türkçe’nin haberine göre, okullardan birinde öğretmenin, diğerinde ise bir öğrencinin Sars-CoV-2 testi pozitif çıktı. Söz konusu eyalette önceki güne kadar toplam 910 vaka bulunduğu duyurulmuştu.

Eğitimin eyalet hükümetlerinin sorumluluğunda olduğu Almanya’da haftaya da aralarında Türkiye kökenlilerin de çok yaşadığı Berlin ve Kuzey Ren Vestfalya’nın bulunduğu dört eyalette yaz tatili sona eriyor. Diğerlerinde ay sonu ile eylül ortasına kadar okul tatili devam edecek.

UZMAN UYARILARI 

Okulların açılmasına pek çok öğrenci ile onlar için evde kalmak veya onlara evde ders çalıştırmak zorunda kalan velileri sevinse de maske zorunluluğu uygulaması nedeniyle öğretimin başlaması tartışmaları da beraberinde getirdi. Maskenin ders, okul binası ve teneffüste mi, yoksa ders dışında bütün okulda mı zorunlu olması gerekliliği öğrencileri, eğitimcileri, velileri, hekimleri ve siyasetçileri bölüyor.

Öğrenci temsilcileri, yaptıkları açıklamalarda maske zorunluluğunu anlayışla karşıladıklarını, ancak 6-8 saat takmanın zor olacağını belirtirken Almanya Viroloji Toplumu da yaptığı bir açıklamada olası risklere karşı uyardı.

Aralarında Alman hükümetine danışmanlık yapan ve uluslararası alanda saygı gören Christian Drosten, Jonas Schmidt-Chanasit veya Melanie Brinkmann gibi virologların da bulunduğu Almanya Viroloji Toplumu’nun yaptığı değerlendirmede uzmanlar, “Pandemide ve yayılmasında çocukların önemli bir rol oynamadığı yönündeki görüşe karşı sizi uyarıyoruz” ifadesi yer aldı. Önde gelen uzmanlar, virüsün okullarda yayılmasına ilişkin tehlikenin küçümsenmesinin hem çocukların selameti hem de ekonominin canlanması noktasında yapıcı olmayacağına vurgu yaptı.

ÖNLEM ÖNERİLERİ 

Önerilen önlemler arasında, yeni enfeksiyon vakalarına bağlı olarak sınıflardaki öğrenci sayısının azaltılması tavsiyesi yer alıyor. Ayrıca okul içindeki çalışmalarına bağlı olarak öğrenciler arasında belli grupların oluşturulmasının da çocuklar arasında gerekmediği sürece, öğrencilerin yollarının kesişmesini de önleyebileceğine işaret ediliyor.

Bunlar dışında virologlar, bütün sınıflarda dersler de dahil öğrencilerin devamlı maske takması gerektiğini savunuyor. Sınıfların ve öğrencilerin bulunduğu kapalı alanların devamlı havalandırılması gibi pratik ve gerçekçi çözümlere de dikkat edilmesi gerektiğinin altı çiziliyor.

Almanya’nın önde gelen uzmanlarının imzasını taşıyan değerlendirmede virologlar, yıl sonuna doğru yeni koronavirüs vakalarındaki artışın kritik bir aşamaya ulaşması halinde de Noel tatili süresinin uzatılmasının gözden geçirilmesi gerektiğini ifade ediyor. Virüs tehdinin arttığı dönemlerde ancak o şekilde enfeksiyon ile mücadele etmenin mümkün olduğu görüşü vurgulanıyor.

+49-BERLİN

FOTO: Jens Büttner / DPA

HABERE YORUM KAT