Almanya'da koalisyon mutabakatından Türklere çifte vatandaşlık müjdesi!

Almanya'da koalisyon mutabakatından Türklere çifte vatandaşlık müjdesi!

Almanya’da üç partinin oluşturduğu koalisyon hükümeti resmen kuruldu. SPD, Yeşiller ve FDP oluşan ve SPD'li Olaf Scholz’un başbakanlık görevini yürüteceği ‘Trafik Lambası’ koalisyonu, 177 sayfalık planını da açıkladı.

16 yıllık Angela Merkel döneminin sona erdiği Almanya’da, genel seçimlerinden 8 hafta sonra Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP), hükümet kurma planını resmen sundu.

Adını üç partinin renklerinden alan ‘Trafik Lambası’ koalisyonunda, SPD'li maliye bakanı Olaf Scholz başbakan (şansölye) olarak görev yapacak. Scholz’un yardımcılığını ise Yeşiller Eşbaşkanı Robert Habeck yürütecek.

Berlin’de basın toplantısı düzenleyen SPD, Yeşiller ve FDP liderleri, “Daha fazla ilerlemeye cesaret et - Özgürlük, Adalet ve Sürdürülebilirlik için İttifak” isimli 177 sayfalık planlarını açıkladı.

‘TÜRKİYE’ DETAYI: “AB’NİN ORTAĞI”

Koalisyon anlaşmasında dış politika ve özellikle Yeşillerin önceliği olan çevre konularına geniş yer ayrılırken, Türkiye ile ilgili de bir madde yer aldı. Reuters'ın aktardığına göre, anlaşmada “Türkiye'nin endişe verici iç siyasi gelişmelere rağmen önemli bir komşu ve AB ortağı olmaya devam ettiği” belirtildi.

1950’lerden beri Almanya’nın ilk üç partili koalisyon hükümeti olacak hükümetin planı özetle şu şekilde:

*Asgari ücret saatte 12 Avroya yükseltilecek.

*Batı Balkanlar'daki altı AB üyesi adayının katılım sürecine destek verilecek.

*Bir sonraki Avrupa Komisyonu Başkanı'nın Almanya'dan seçilmemesi halinde, Avrupa Komisyonu üyeliği için Yeşiller Partisi'nin göstereceği aday seçilecek.

*Oy kullanma yaşı 16'ya düşürülecek.

*(Astronomik kiralara karşı) Daha fazla konut inşa edilecek. Yılda 400 bin daire hedefinin çeyreğini devlet finanse edecek.

*2030'a kadar ülkedeki arabaların en az 15 milyonunun elektrikli olması hedeflenecek.

*Covid-19 pandemisiyle mücadele için bir kriz ekibi oluşturulacak.

*Çifte vatandaşlığa imkan sağlanacak. Göçmenler Almanya'da beş yıl yaşadıktan sonra vatandaşlık başvurusu hakkı tanınacak.

* Düzenlenmiş esrar satışı yasallaştırılacak.

*Afganistan'dan tahliye operasyonu konusunda bir parlamento soruşturması başlatılacak.

* Almanya'da askeri insansız hava araçlarının (İHA) belirli koşullarda silahlı hale getirilmesinin önü açılacak.

* Yaşı ilerleyen Tornado savaş jetlerinin yerine yeni uçaklar alınacak.

* Rusya ile yapıcı diyalog aranacak; farklı tehdit algıları dikkate alınarak Rusya'ya yönelik ortak Avrupa politikasına odaklanılacak.

SEÇİMLERDE NE OLMUŞTU?

Almanya’da 26 Eylül'de yapılan genel seçimlerde Olaf Scholz öncülüğündeki Sosyal Demokrat Partisi (SPD) oyların yüzde 25,7'sini alarak seçimlerden birinci parti olarak çıkmıştı.

‘Trafik Lambası’ koalisyonunun diğer bileşenleri Yeşiller yüzde 14,8, Hür Demokrat Parti ise yüzde 11,5 oy almıştı.

KAYNAK: GAZETE DUVAR - SPUTNİK

HABERE YORUM KAT