Almanya'da kısıtlamaların 28 Mart'a kadar uzatılması planlanıyor

Almanya'da kısıtlamaların 28 Mart'a kadar uzatılması planlanıyor

Almanya'da kısıtlamaların 28 Mart'a kadar uzatılması, önlemlerin kademeli olarak gevşetilmesi planlanyor.

Almanya'da toplumda koronavirüs kısıtlamalarının gevşetilmesi talebi artarken iş dünyasından da ekonominin toparlanabilmesi için kademeli gevşeme çağrıları yükseliyor.

Bazı eyalet başbakanları ile uzman hekimler ise gevşeme konusunda acele edilmemesi gerektiğini savunuyor. Bu ortamda Başbakan Angela Merkel ve eyalet başbakanlarının yarın yapacağı toplantıda kısıtlamalarla ile ilgili alınacak kararlar merakla bekleniyor.

Alman basınına sızan taslak karara göre,  kısıtlamaların kademeli olarak gevşetilmesi ile beraber 28 Mart'a kadar sürdürülmesi planlanıyor.

''EYALETLERE VE VAKA SAYISINA GÖRE BELİRLENECEK''

Eyaletlere ve vaka sayısına göre belirlenecek gevşetme planlarına göre, gelecek haftadan itibaren sosyal mesafe kısıtlamalarının azaltılması öngörülüyor. Kademeli açılma planı çerçevesinde, önce kitapçı ve çiçekçilerin daha sonra da mağazalar ile müze, galeri ve hayvanat bahçesi gibi yerlerin açılması planlanıyor. Karar metninin henüz kesinleşmediği, bazı eyaletlerin metne henüz onay vermediği belirtiliyor.

Almanya'da kreş ve okullar da geçen hafta tekrar açılırken, 1 Mart itibarıyla kuaförler de yeniden hizmete girdi. Kısıtlamaların gevşetilmesi, eyaletlere göre farklılık gösterse de, Almanya'da restoran, kafe, bar ve spor salonu gibi işletmeler 2 Kasım'dan beri kapalı.

Vaka sayılarında istenen düzeye ulaşılmadı

Ancak alınan önlemlere rağmen, vaka sayısı hedeflenen düzeye halen erişilebilmiş değil.

Almanya'da son 24 saatte tespit edilen yeni vaka sayısı 3 bin 943. Bu sürede Covid-19 nedeniyle 358 kişi hayatını kaybetti. Ülkede toplam vaka sayısı 2 milyon 451 bin 11'e yükseldi.

Kısıtlamaların gevşetilmesi için son bir hafta içinde 100 bin kişide 35 vaka kaydedilmesi hedeflenirken, bu değer 19 Şubat itibarıyla 56,8 seviyesinden 1 Mart Pazartesi günü 65,8 seviyesine yükseldi. Bugün de 65,4'e geriledi.

Uzmanlar koronavirüsün daha bulaşıcı olduğu belirtilen mutasyonlu türünün yayılmasına dair endişelerin arttığı şu dönemde vaka sayılarındaki düşüş trendinin sonlanması ve hatta son günlerde sayıların yeniden yükselmeye başlaması nedeniyle temkinli hareket edilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

 

KAYNAK: Deutsche Welle Türkçe

FOTOĞRAF: AA

HABERE YORUM KAT