Almanya'da kısıtlamalar devam edecek mi ?

Almanya'da kısıtlamalar devam edecek mi ?

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve eyalet başbakanları yarın bir araya gelerek kısıtlamaların geleceğini masaya yatıracak

Artan vaka sayıları doğrultusunda Alman doktorlar birliği kısıtlamaların uzatılmasını ve sert tedbirler alınmasını istiyor.


Doktorlar Birliği Başkanı Susanne Johna, paskalya tatili sonrasında hastanelerdeki yoğun bakımların tamamen dolacağı uyarısında bulunurken, “Hiçbir istisna olmadan kesinlikle el freni çekilmelidir. Paskalya ile birlikte çok kritik bir dönem bekliyoruz. Üçüncü dalga ve mutant virüsün yayıldığı bir dönemde yeniden gevşemek çok büyük bir sorumsuzluktur” dedi. Başbakan Angela Merkel ve eyalet başbakanları, 100 bin nüfusa göre son 7 gün içindeki günlük vaka sayısının 100 olduğu bölgelerde tam kısıtlamaların uygulanması yönünde karar alınmıştı. Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz da Paskalya döneminde vatandaşları seyahat etmeme konusunda uyardı. Kendisinin de evde kalarak ailesiyle vakit geçireceğini ve sadece bisiklet turu yapmayı planladığını belirten Scholz, “Belki eyalet içinde bazı tatil bölgelerinde yazlıklara gidilebilir. Ancak paskalya döneminde büyük oranda seyahatler gerçekleşirse yaz tatilimiz tehlikeye girer” dedi.

''MUTASYONLAR KORKU YARATMAYACAK''

Öte yandan BioNTech’in kurucu ortaklarından Prof. Dr. Uğur Şahin, kısıtlamaların sonbahardan itibaren sona ereceği öngörüsünde bulundu. Berlin’de Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’den ‘Federal Liyakat Nişanı’ alan Prof. Dr. Şahin, “Birçok Avrupa ülkesinde ve ABD’de yaz aylarının sonuna doğru kısıtlamalar gelmeyeceğini tahmin ediyorum. Elbette yerel düzeyde bazı yayılmalar olabilir. Ancak bu arka plandaki cızırtı gibi olur. Mutasyonlar da görülecektir. Ancak büyük ihtimalle bunlar da korku yaratmayacaktır” dedi. Şahin, aşılama tamamlansa da virüsün yok olmayacağına dikkati çekerken, “Her yıl mı yoksa her 5 yılda bir mi asıyı ihtiyaç duyacağımızı göreceğiz” dedi.

KAYNAK: HÜRRİYET

HABERE YORUM KAT