Almanya'da kiliseye "istismar" soruşturması

Almanya'da kiliseye "istismar" soruşturması

Bavyera Adalet Bakanı Georg Eisenreich, "istirmar" ve "cinsel suçlar" şüphesiyle Bavyera Protestan Bölge Kilisesi çalışanlarının dosyalarının incelenmesini talep ediyor.

Bavyera Adalet Bakanı Georg Eisenreich (CSU), bölgede bulunan Protestan bölge kilisesinin personel dosyalarını olası cinsel şiddet vakaları açısından incelemesini talep etti. Piskopos Christian Kopp ise diğer bölge kiliseleri içinde benzer bir talepte bulunulursa analiz başlatacağını açıkladı.

Eisenreich, Almanya'daki Evanjelik Kilisesi (EKD) ve Diakonie'de cinsel şiddet üzerine kısa süre önce sunulan forum çalışmasına atıfta bulundu. Yazarlar, sadece disiplin dosyaları yerine personel dosyalarının kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesinin daha fazla şüpheli vakayı ortaya çıkarabileceğini belirtmişlerdi. Çalışmaya katılan araştırmacılar, bölgesel kiliseler tarafından verilerin yavaş teslim edilmesini eleştirmişti.

Bakan, "Bu nedenle bölge kilisesini bu konuda girişimde bulunmaya çağırıyorum. Değerli zaman çoktan geçti" dedi.

"BAVYERA'DA BAŞLAMAYACAK"

Piskopos Kopp ise basına yaptığı açıklamada, "Diğerleri bunu tutarlı bir şekilde yapmazsa Bavyera'daki personel dosyalarını analiz etmeye kesinlikle başlamayacağız" ifadelerini kullandı.

Kopp, sadece Bavyera'da 2023 yılında 30 bin civarında yüksek çalışanları olduğunu hatırlatarak, daha önce dosyaların tamamının incelendiğini ileri sürdü.

ARTI49

HABERE YORUM KAT