Almanya'da kesilen domuz azalınca et üretimi çakıldı

Almanya'da kesilen domuz azalınca et üretimi çakıldı

Almanya'da bu yıl üretimdeki düşüşün ana nedeni, domuz eti hacminin önemli ölçüde azalmasından kaynaklı oldu. İstatistik ofisinden alınan ilk sonuçlara göre, üretim yüzde 6,8 oranında azalarak 4,2 milyon tona geriledi.

Almanya'da et üretimi 2023 yılında üst üste yedinci kez düştü. Wiesbaden'deki Federal İstatistik Ofisi'ne göre, ticari kesimhaneler 6,8 milyon ton et üretti. Bu rakam bir önceki yıla göre yüzde dört ya da 280.000 ton daha azdı.

Et üretimi 2016 yılında bugüne kadarki en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Rakamlar sonraki yılların her birinde başlangıçta hafif bir düşüş göstermiş, 2022 yılında ise ilk kez yüzde 8,1'lik keskin bir düşüş yaşanmıştı.

DOMUZ ETİ

Bu yıl üretimdeki düşüşün ana nedeni, domuz eti hacminin önemli ölçüde azalmasından kaynaklı oldu. İstatistik ofisinden alınan ilk sonuçlara göre, üretim yüzde 6,8 oranında azalarak 4,2 milyon tona geriledi. Kesilen domuzların çoğu hala yerli kaynaklardan gelse de, sayıları bir önceki yıla göre azaldı. Ancak ithal edilen domuz sayısı önemli ölçüde arttı.

Kesilen kanatlı eti hacmi biraz artarken, sığır eti üretimi bir önceki yılla aynı seviyede kaldı.

Geçen yıl mezbahalarda toplam 47,9 milyon domuz, sığır, koyun, keçi ve atın yanı sıra 702,2 milyon tavuk, hindi ve ördek kesilmişti.

ARTI49

HABERE YORUM KAT