Almanya’da KDV indirimine rağmen talep canlanmıyor: Perakende satışlar düştü

Almanya’da KDV indirimine rağmen talep canlanmıyor: Perakende satışlar düştü

Avrupa’nın en güçlü ekonomisinde de reel perakende satışlar, temmuzda Katma Değer Vergisi (KDV) indirimi yapılmasına karşın beklenmedik şekilde düştü ve bir önceki aya göre yüzde 0,9 azaldı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından açıklanan perakende satışlara ilişkin temmuz ayı geçici verileri, Avrupa’nın en gelişkin ekonomisinde yoğun bir talep sorunu yaşandığını gösterdi. Bu gerilemenin KDV’deki indirime rağmen yaşanması, yeni soru işaretlerine neden oldu. 

Buna göre, takvim ve mevsimsel etkilerden arındırılmış reel perakende satışlar, temmuzda bir önceki aya kıyasla yüzde 0,9 azaldı. Satışlar, 2019’un temmuz ayına göre ise yapılan revize sonucu yüzde 4,2 artış kaydetti.

Perakende satışların, koronavirüs salgını sonrası ekonomik toparlanmanın güçlü kalmasının beklendiği temmuzda piyasalardaki aylık yüzde 0,5’lik artış beklentisinin altında gelmesi dikkati çekti. Söz konusu düşüş hakkında, “hanehalkı harcamalarının Covid-19 salgını sonrası ekonomide güçlü toparlanmayı destekleyecek kadar yeterli olacağına yönelik umutları tüketti” yorumu yapıldı.

Destatis, temmuzda gıda, içecek ve tütün ürünlerine talebin yüksek olduğunu belirtirken, bu ürünlerde perakende satışlar Temmuz 2019’a göre reel olarak yüzde 4,2 arttı. Süpermarketlerin reel satışları ise yüzde 4,6 artış gösterdi.

MAĞAZALAR ZORDA

İnternet ve posta yolu ile siparişlerde temmuzda yüzde 15,6 ve gıda dışı perakende satışlarında yüzde 4,5 artış kaydedildi. Gıda dışı perakende (tekstil, giyim, ayakkabı ve deri ürünleri) satışlarında ise yüzde 14,5 düşüş görüldü.

Almanya’da reel perakende satışlar, mayısta nisan ayına göre yüzde 12,7 artış ve haziranda mayıs ayına kıyasla yüzde 1,6 düşüş kaydetmişti. 

Bu yılın ocak-temmuz döneminde reel perakende satışlar koronavirüs salgınına rağmen yüzde 2,6 artarken, internet yolu ile satışlarda yüzde 20 yükseliş olması dikkati çekti.

Almanya’da hükümet, Covid-19 salgınına ilişkin alınan önlemler kapsamında, ekonominin yavaşlamasını engellemek için KDV indirimine gitmişti.

+49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT