Almanya'da kararsızların oranı, seçimi nasıl etkiyeleyecek?

Almanya'da kararsızların oranı, seçimi nasıl etkiyeleyecek?

Her 10 seçmenden 4'ü hangi partiye oy vereceği konusunda kararsız! Seçmenler adaylardan ve söylemlerinden memnun olmasa da, bu seçimin değişim getirme ihtimaline inanıyor...

Almanya'da 26 Eylül Pazar günü yapılacak seçime neredeyse saatler kaldı, ancak kamuoyu anketlerine bakılırsa, kararsızların sayısı pek azalıyor gibi görünmüyor. Leipzig'de ve Berlin'de rastladığım çok sayıda seçmen hangi partiye oy vereceğinden emin olmadığını belirtti. Oyunu kime atacağını söyleyen bazı kişilerin de tercih edeceği parti pek içine sinmemiş gibi.

T24'ten Metin Kaan Kurtuluş'un haberine göre; Almanya'da 26 Eylül Pazar günü yapılacak seçime neredeyse saatler kaldı, ancak kamuoyu anketlerine bakılırsa, kararsızların sayısı pek azalıyor gibi  

Frankfurter Allgemeine Zeitung'un anketine göre geçen hafta itibarıyla her 10 seçmenden 4'ü hangi partiye oy vereceği konusunda kararsız! Bu çok ciddi bir oran. Mannheim Üniversitesi'nden Thomas Gschwend, Alman devlet yayın kuruluşu DW'ye yaptığı açıklamada bu yüksek kararsız seçmen oranının Angela Merkel'in görevi bırakacak olmasıyla bağlantılı olabileceğini ifade ediyor:

"Mevcut olarak görevde olan bir aday yarışmayacak. Bu sefer iki yerine üç parti şansölyelik için yarışıyor. Durum çok açık değil, hatta hangi koalisyonun oluşturulacağı belli olmaktan çok uzakta."

Koalisyonlar da seçmenin gözünde gerçekten önemli bir etken. Konuştuğum birçok genç seçmen, Merkel'in partisi muhafazakâr CDU'nun (Hristiyan Demokrat Birlik) olmayacağı bir koalisyon beklediklerini söyledi, ama çok sayıda seçmen de sadece soldan, yani Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller (Grüne) ve Sol Parti'den (Die Linke) oluşan bir koalisyon fikrine uzak gibi. Seçmenler, bu yaklaşıma gerekçe olarak Die Linke'nin fikirlerini 'radikal' bulmalarını gösteriyor. Yani merkez sola ve onun daha solunda bulunan Yeşiller'e oy verenlerin büyük bir bölümü de daha radikal sol düşüncelere kapalı.

Son canlı yayın tartışmasını izleyenlerin yüzde 42'sine göre, SPD'li Scholz seçimi kazanıyor. Scholz'u yüzde 27 ile CDU'lu Laschet ve 25 ile Yeşiller'den Baerbock takip ediyor

Tartışmayı SPD'li aday açık ara farkla kazanmış görünse de, seçim anketlerinde fark çok daha az. Politico'nun Almanya'daki tüm büyük anketlerinden aldığı ortalamaya göre SPD yüzde 25, CDU yüzde 21, Yeşiller yüzde 15, aşırı sağcı AfD ve FDP yüzde 11, Die Linke de yüzde 7 oy alıyor. Yani SPD'nin hâlâ ciddi bir avantajı görünse de, "Alman siyasetinde de 24 saat uzun bir süre" ise, Pazar akşamı sandıklar açılmadan yeni iktidarın kompozisyonundan emin olmak kolay değil. Her durumda, koalisyon görüşmeleri heyecanlı bir süreçte cereyan edecek.

Leipzig'de de Berlin'de de en çok dikkatimi çeken şeylerden biri iklim krizine verilen önemin yaygınlığı oldu. Gerçekten gençlerin büyük bir çoğunluğunun mutlak önceliği iklim değişikliği, iklim değişikliği, iklim değişikliği. Birçok mağaza ve binanın camlarında iklim eylemleri ve grevlerine yapılan çağrıları görmek mümkün.

HABERE YORUM KAT