Almanya'da kamp turizmi patlayınca karavan fiyatları uçtu

Almanya'da kamp turizmi patlayınca karavan fiyatları uçtu

Gencinden yaşlısına bir çok kesimin tatil için kamp yapmayı tercih etmesi, karavanlar için önemli fiyat artışlarına neden oluyor.

Korona döneminde kullanılmış bir karavan almak isteyen herkes son zamanlarda ceplerindan daha fazla para harcamak zorunda kalıyor . Genel kamp patlaması göz önüne alındığında, ikinci el karavanlar, kamyonetler veya modellerin dönüştürülmesi için talep ve fiyatlar da keskin bir şekilde arttı .

Özellikle eski araçlar bir yıl öncesindeki satış rakamlarına göre önemli ölçüde pahalılandı.

Bu yılın nisan ayında mobile.de'de kullanılmış bir karavan ortalama 45.400 Euro'ya satılıyor. Dört yıl önce ise aynı tarz bir araç 33.700 Euro'ya alınabiliyordu. Rakamın üçte bir oranında arttığı görülüyor. Yıllık karşılaştırmada ise fiyatlar neredeyse yüzde sekiz arttı. En büyük artış özellikle sekiz yaşından büyük karavanları için görülmekte.. Mobile.de'de geçen yılın ve buyılın nisan ayı tüm karavan fiyatları karşılaştırıldığında ortalama yüzde 20'lik bir artış olduğu görülüyor.

Korona krizi sırasında bireysel araçlara yönelik talepte de keskin bir artış gözleniyor. Minibüsler ve küçük kamyonetler için, Autoscout24'teki ilgili reklamlara tıklama sayısı zaman zaman ikiye katlandı. VW Caddy veya Mercedes Vito gibi bireysel modellerin fiyatları yıllık yüzde 24'e kadar artış gösteriyor. Bu araç sınıfındaki eski model arabalar, ortalama 29.000 Euro'ya, yani yıl başına göre 10.000 Euro'dan fazlaya mal oluyor.

Artı49 Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT