Almanya’da kadınlar Türkiye'deki affa karşı sokağa çıkıyor: “Olmaz!”

Almanya’da kadınlar Türkiye'deki affa karşı sokağa çıkıyor: “Olmaz!”

Türkiye’de çocuk istismarı affına ilişkin skandal düzenlemeye karşı BETAK himayesinde Almanya’daki kadınlar sokağa çıkmaya hazırlanıyor. Türk kadın örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının suskunluğu ise eleştiri konusu oldu.

300 sivil toplum kuruluşundan oluşan “TCK 103 Çocuk Cinsel İstismarı Affına Karşı Kadın Platformu”na Federal Almanya’dan destek veren Berlin Türk Alman Kadınlar Birliği (BETAK) yarın yani 15 Temmuz’da başkent Berlin’de protesto yapmaya hazırlanıyor.

BETAK Başkanı Hatice Selçuk +49’a yaptığı açıklamada  TCK 103 Çocuk Cinsel İstismarı yasa değişikliğine karşı, çarşamba günü Ku’damm Gedächtniskirche kilisesi önünde saat 19.00’da  bir protesto eylemi gerçekleştireceklerini bildirdi.

GENÇLİK DAİRELERİNİ PROTESTO EDENLER

Ankara’yı çocuk cinsel istismarcılarına yönelik bir “af” anlamına gelen bu yasa değişikliği girişimlerinden tamamen vazgeçmeye ve bunu kamuoyuna derhal ilan etmeye çağıran Başkan Selçuk, çıkarılması amaçlanan affa ilişkin tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Bu yasanın geçmesine karşıyız. Çocuklar üzerinden siyaset yapılmasına karşıyız. Çocukların söz hakkı olmasa da biz yetişkinler çocuklarımızı korumakla görevliyiz, onların arkasında olmak zorundayız. Türkiye’deki kadın kuruluşlarına buradan biz de tam destek veriyoruz.  

TÜRK KADIN ÖRGÜTLERİ NEREDE? 

‘TCK 103 Çocuk Cinsel İstismarı Affına Karşı Kadın Platformu‘na Almanya’dan destek veren tek Türkiye kökenli kadın kuruluşu sanırım BETAK, yani biziz. Bu çok üzücü ve endişe verici. Alman gençlik daireleri önünde 'Çocuklarımız ellerimizden alınıyor!' diye eylem yapan anneler ve babalar neden ses çıkarmıyor? Almanya’daki Türk kadın örgütleri neden susuyor? Ya da çağdaş olduğunu ileri süren kuruluşlar neden tepkisiz? Ayrıca Türkiye’deki çocuk istismarcılarını sokağa salan bu yasa değişikliğini Avrupalı nasıl anlasın? 

KADIN POLİS DUYDUKLARINA İNANAMADI

Bu gösteri için izin almak üzere polise müracaat ettim. Asayişten kadın polis detayları sormak üzere  beni aradı. Konuyu aktardık.  'Çok üzüldüm inanamadım. Türkiye bunu nasıl yapabilir?' dedi. Çok duygulandım. Türkiye’de kadın örgütlerimiz haftalardır mücadele ediyor, 300  kadın örgütü bir araya geldi. Türkiye çapındaki tüm kadın platformlarıyla birlikte biz de Almanya’dan eşzamanlı olarak 11 Temmuz’da basın açıklamasını kamuoyuna aktardık. 

Bizden başka sivil toplum kuruluşu ise ortalarda yoktu, ne yazık ki.

BUNUN ADI SİYASET DEĞİL, ÇOCUK!

Bunun adı siyaset değil, bu parti savunuculuğu değil! Burada çocuk var. Ne olursa olsun aynı tepkiyi hep beraber gösterebilmeliydik. İnsanlar sanki derin uykuya dalmış gibi. 

Türkiye’nin son zamanlarda uğraştığı konular ülkemizi çok yanlış yönlere sürüklüyor. Oysa eğitim, kadın, işsizlik konuları gibi acilen ele alınması gereken problemler varken örneğin Ayasofya kararı veriliyor. Şimdi çocuk istismarcılarına af konuşuyoruz.  Almanya’da yaşayan Türkler adına tüm bunlar iyi resim vermiyor. Vatanımız yararına olan her şeyi en önde biz de alkışlarız. Doğru ve demokratik ne varsa onu destekleriz. Ama çocuk istismarcılarına affı değil elbette.”

“VAZGEÇ” ÇAĞRISI

BETAK’ın konuya ilişkin hazırladığı basın açıklaması ise şöyle:

“15 Temmuz’da TBMM tatile girmeden önce çıkarılacağı duyurulan Türkiye’de çocuk cinsel istismarı suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 103. maddesi ile ilgili yasa değişikliğine karşı, Berlin Türk Alman Kadınlar Birliği BETAK olarak 15 Temmuz Çarşamba günü Ku’damm Gedächtniskirche önünde saat 19.00’da  bir protesto eylemi gerçekleştiriyoruz. Hem bu korkunç af girişimine dikkat çekmek, hem de bu konuda Türkiye’de aylardır gece gündüz çalışan kadın derneklerine omuz vermek için sizleri de eylemimize davet ediyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne çağrımızdır: 

Çocuk cinsel istismarcılarına yönelik bir "af" anlamına gelen bu yasa değişikliği girişimlerinden tamamen vazgeçin ve bunu kamuoyuna derhal ilan edin! İstanbul Sözleşmesi’ni ve 6284 sayılı Kadına Karşı Şiddet Yasası’nı karalamaktan vazgeçin! Kadınlara ve kız çocuklarına karşı şiddeti durdurun! Kadınların kazanılmış haklarını tehdit etmekten vazgeçin!.“ 

ONUR ÖYMEN’İN ÖNERİSİYLE KURULMUŞTU

BETAK, T.C. Bonn eski Büyükelçisi Onur Öymen’in önerisiyle Berlin Başkonsolosluğu nezdinde, sosyal, kültürel ve bilimsel alanlarda çalışmalar yapmak ve Türk-Alman ilişkilerinin bu alanlarda derinleştirilmesini sağlamak amacıyla 1992 senesinde Berlinli kadınlar tarafından kuruldu. 

IŞIN TOYMAZ – BERLİN

HABERE YORUM KAT
1 Yorum