Almanya’da IŞİD’i destekleyen Savaş A. sınır dışı edildi

Almanya’da IŞİD’i destekleyen Savaş A. sınır dışı edildi

Almanya’da IŞİD terör örgütünü destekleyen Savaş A. (25) polis ekiplerinin düzenlediği bir baskınla yakalandı ve sınır dışı edildi.

Güvenlik güçleri daha önce Savaş A’nın insanları Almanya’ya karşı kışkırttığını, IŞİD terör örgütünü desteklediğini ve İslamcı milislerin rozetlerini taşıyan kıyafetleri giydiğini fark etmişti. IŞİD terör örgütünü destekleyen ve dört yıl önce tutuklanan Savaş A. Almanya’dan sınır dışı edildi ve Türkiye’ye gönderildi.

Ancak şimdi kaçak yollarla annesini ziyarete gelen Savaş A. güvenlik güçlerinden gizlenemedi. Aile içi bir tartışmadan sonra polis ekipleri tarafından fark edildi. Geçen hafta Çarşamba günü şafak vakti yapılan bir baskın sonucu gözaltına alındı.

Pazartesi günü özel polis ekipleriyle birlikte Kuzey Ren-Vestfalya’ya götürüldü. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Daniel Schaefer, “Tehlikeli olduğu bilinen adamı, Düsseldorf üzerinden Türkiye'ye sınır dışı ettik” ifadelerine yer verdi.

25 yaşındaki adamın, 2009 yılından bu yana hırsızlık ve fiziksel yaralamalardan birçok davası vardı. Ayrıca 2015 yılında, seyahat yasağı olmasına rağmen sahte kimlikle İstanbul’a gitti ve oradan IŞİD’e katılmak için Suriye’ye geçti.

Baskın sırasında cep telefonunu iç çamaşırına saklayan Savaş A. polislere karşı büyük bir direniş gösterdi.

Artı49 Haber Merkezi

Haber: Tuğba Ünal

HABERE YORUM KAT